INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGA CAMPIONILOR ASIEI

Tocat de "arbitrul Braziliei" de la Campionatul Mondial! Echipa lui Laurenţiu Reghecampf a avut 4 penalty-uri clare cu Sydney Wanderers

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 01 noiembrie 2014 21:45

Arbitrul care a acordat gratis un penalty brazilienilor în meciul împotriva Croaţiei la Mondiale, Yuichi Nishimura, i-a venit acum de hac lui Laurenţiu Reghecampf, în returul finalei Ligii Campionilor Asiei, cu Sydney Wanderers.
Japonezul a refuzat 4 penalty-uri clare echipei fostului antrenor al Stelei, lucru care i-a scos din minţi atît pe jucători, cît şi pe tehnicianul român.

Prima fază controversată s-a petrecut în minutul 28, cînd un şut al lui Al Dossary a lovit mîna lui Hamil, însă niponul a lăsat jocul să continue.

În ultimul minut al reprizei, Al Abid a intrat în careu, iar Golec l-a agăţat din spate, din nou Nishimura n-a acordat nimic.

La pauză Laurenţiu Reghecampf a intrat pe gazon şi şi-a descărcat nervii pe arbitru, însă n-a făcut nimic mai mult decît să-l ambiţioneze.

Imediat după pauză, Santalab a fost lovit clar de minge în mînă, dar niponul a ridicat din nou din umeri. În minutul 67, Al Faraj a fost faultat cît se poate de clar de Covici, însă din nou arbitrul nu a vrut să dicteze penalty.