INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Arma secretă » Ştefan Radu nu iartă nimic cu Lazio: 5 victorii în ultimele 6 etape!

Pus în dificultate doar de Ibarbo în prima repriză, Radu (dreapta, în duel cu Ekdal) e cel mai în formă stranier în acest sezon // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 07 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 06 ianuarie 2013 22:39

Integralist şi cu Cagliari, fundaşul român apare letal la fazele fixe şi a fost aproape de primul gol în campionat, lovind bara cu capul. După un deceniu, Lazio a încheiat turul pe 2.

Ştefan Radu continuă să facă victime în serie cu Lazio şi în 2013. Fundaşul român, care trece prin cea mai fastă perioadă în Italia de la transferul de acum 5 ani, a terminat turul pe locul 2, la 5 puncte de liderul Juve. Iar sîmbătă, la 2-1 în meciul cu Cagliari (al cincilea triumf în ultimele şase etape), s-a remarcat din nou, fiind aproape să marcheze şi în campionat. Ar fi fost debutul perfect în 2013.

"Acelaşi joc atent"
Integralist pe flancul stîng, Radu a dat puţine emoţii defensivei romane, iar în atac a apărut periculos, mai ales la fazele fixe, ca o armă secretă a antrenorului Petkovici. I-a lipsit foarte puţin să repete golul din Europa League de acum o lună, cu Maribor. Infiltrat în careul mic la un corner bătut de Mauri, a trimis tot cu capul, dar pe colţul lung, bara salvîndu-l pe Agazzi la 0-0 în minutul 50!

"Acelaşi joc atent, n-a greşit nici o intervenţie de cînd a revenit după accidentare. A oferit linişte întregii apărări, aportul său fiind fundamental", îl laudă lalaziosiamonoi.it. Gazzetta dello Sport, tot nota 6, a fost mai exigentă: "Putea să urce mai des pe flanc, mai ales că nu a avut adversar direct. Şi-a făcut însă bine datoria".

Penalty şi două "roşii"!
Echilibrul s-a rupt la faza controversată din minutul 83, la 1-1, cînd Klose a primit penalty, iar Cagliari a pierdut doi jucători, eliminaţi! Scăpat singur cu Agazzi, golgeterul neamţ îl lobează pe portarul sard, dar şutul său cade pe plasă. "Centralul" Giannoccaro fluieră 11 metri, considerînd că mingea era în teren în momentul în care Klose e faultat de Agazzi. Care, avertizat pentru trageri de timp, ia al doilea "galben", iar Cossu vede şi el "roşu" pentru injurii. "Penalty inexistent" a comentat fostul arbitru Cesari.

58 de pase bune din 64 a reuşit Ştefan Radu în meciul cu Cagliari, în care a cîştigat toate cele trei dueluri cu adversarii

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni