INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA/GENOA-CESENA 1-1

VIDEO Beretta: ”Sînt mulţumit de Mutu, a făcut un meci mare”

Mutu a semnat 8 din cele 19 goluri marcate de Cesena în actuala Serie A

Articol de GSP - Publicat joi, 12 aprilie 2012 00:00 / Actualizat joi, 12 aprilie 2012 12:16

Contestat de suporteri şi criticat de mass-media pentru evoluţiile şterse din ultimele săptămîni, ce au făcut ca să rateze uneori şi convocările, Adrian Mutu s-a trezit contra lui Genoa. Cesena s-a întors de la Genova cu un puct, 1-1, egalarea din minutul 76 fiind izbutită de atacantul român.

Vezi aici un rezumat al meciului.

Aflat la prima reuşită după o pauză de 62 de zile, Mutu a atras, în sfîrşit, şi laude. ”Sînt mulţumit de el, a făcut un meci mare, recompensat cu un gol care ne menţine şansele, chiar dacă mici, de supravieţuire”, a declarat antrenorul Mario Beretta.

39 de pase a dat Adrian Mutu, doar 4 fiind greşite
7 şuturi a trimis ”Briliantul”, trei fiind pe spaţiul porţii

Presa a mers pe aceeaşi linie. ”Cînd Mutu joacă bine se vede, se simte. Gol superb, al treilea al său cu Genoa în acest sezon, multă mişcare şi mereu incisiv în atac. Păcat că asemenea prestaţii vin cînd jocurila par deja făcute”, l-a caracterizat pe Adi agenţia ”tutto cesena”, care i-a dat nota 6,5, cea mai mare a meciului.

Aceeaşi notă şi de la ”Datasport”: ”Mutu l-a executat pe amicul Frey cu un şut foarte frumos. Reuşita nu-i va folosi probabil Cesenei pentru a evita etrogradarea, dar sigur îi face bine moralului atacantului român”.