INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MAINZ

VIDEO Faza anului în fotbal vine din meciul lui Maxim contra Borussiei :D

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 noiembrie 2017 17:22

Mainz, cu Alexandru Maxim pe teren până în minutul 79, a remizat în deplasarea de la Moenchengladbach, scor 1-1. Faza meciului a fost oferită de portarul oaspeților, Robin Zentner, care a fost victima propriei sale încercări de a lovi mingea.

În minutul 31 al partidei, la scorul de 1-0 pentru formația lui Maxim, primind o pasă înapoi, portarul Zentner a crezut că a pasat mingea, care însă îi trecuse de ceva timp pe sub picior și se oprise la 3 metri în spate. Abia în ultimul moment s-a prins și a fugit după ea, anticipându-l pe Stindl, gata s-o trimită în plasă. Faza a stârnit amuzamentul fanilor și în doar câteva minute a devenit virală pe internet.

Maxim a revenit printre titulari și a contribuit la golul oaspeților. Din lovitura de colț executată de român în minutul 19, după un carambol în careu, Diallo a împins mingea în poartă.

Mainz ocupă poziția a unsprezecea în Bundesliga, cu 12 puncte acumulate în primele 11 etape.