INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

VIDEO Gol Marica într-un meci nebun » Debut cu dreptul la reluarea campionatului, în Schalke - Hannover 5-4

Marica şutează şi înscrie primul său gol din 2013 +1   FOTO
Marica şutează şi înscrie primul său gol din 2013

Articol de - Publicat sambata, 19 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 19 ianuarie 2013 00:03

Atacantul lui Schalke a marcat în minutul 67, pentru 4-2, după o primă repriză în care nu s-a prea văzut.

Semne bune anul are! Primul meci oficial al lui Ciprian Marica în 2013, primul gol. Titularizat de antrenorul Jens Keller în locul olandezului Huntelaar, suspendat, atacantul lui Schalke a punctat în minutul 67 al "şocului" cu Hannover 96 (5-4). Era 3-2 pentru "mineri" cînd "tricolorul" a plecat vijelios pe un contraatac purtat pe flancul stîng şi, profitînd de indecizia fundaşului Djourou, fost la Arsenal, a marcat cu un şut la colţul lung, pentru 4-2.

Vezi aici VIDEO cu golul lui Marica!

Într-un meci nebun, în care Schalke a avut 2-0 şi a fost egalată, încins apoi de un final cu garda deschisă, Marica a fost discret în prima parte. Practic, n-a ieşit decît o singură dată în evidenţă, cînd l-a lovit cu cotul în figură pe acelaşi Djourou, agresiune pentru care s-a ales cu un cartonaş galben.

Însă după reluare, cînd şi ai lui au schimbat registrul, devenind mai agresivi în faza ofensivă, Ciprian s-a văzut din ce în ce mai mult. Iar după ce a contribuit involuntar la golul de 2-0, şi-a înscris şi el numele pe tabelă.