INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

VIDEO / Hagi a pierdut la Bursa: 0-2 » Portarul l-a trădat pe "Rege"!

Articol de , - Publicat duminica, 30 ianuarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 30 ianuarie 2011 11:18

Ufuk, goalkeeperul Galatei, a greşit la ambele goluri, iar căpitanul Ayhan a fost eliminat în minutul 64

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI!

Pe terenul campioanei Bursaspor, fără 8 jucători importanţi, accidentaţi, suspendaţi sau plecaţi la Cupa Asiei (australienii Neill şi Kewell), Galata s-a bătut singură: 0-2, al 9-lea eşec în 19 etape, primul în 2011. Locul 7, la 17 puncte de liderul Trabzon.

Hagi l-a titularizat pe Culio, însă l-a lăsat pe Stancu pe bancă, în timp ce Zapata a rămas în tribună. Neinspirate ultimele două alegeri. În prima repriză, "galben-roşiii" au ratat în atac, iar portarul Ufuk Ceylan a greşit la ambele goluri: a fost depăşit uşor de Kenny Miller la 1-0 şi a scăpat mingea în plasă la şutul de la 40 de metri al lui Vederson.

Imediat după pauză, a intrat şi Stancu. Tot fără efect. Mai ales că, în minutul 64, căpitanul Ayhan, extrem de nervos (ca şi Culio, şi el avertizat), a luat al doilea "galben. Dură lovitură. Condus cu 2-0 şi cu un om mai puţin, Hagi n-a mai avut replică.

"Nimeni nu poate privi cu plăcere o înfrîngere, dar mai sînt și asemenea zile pline de ghinion"
Gică Hagi, antrenor Galatasaray

Boloni, eşec în derby-ul Nordului
Ladislau Boloni a suferit aseară primul eşec în Ligue 1 pe banca lui Lens. Formaţia lui a pierdut la limită, 0-1, derby-ul Nordului disputat în deplasare la Lille. Brazilianul Tulio De Melo a marcat în minutul 68 golul care păstrează gazdele în fotoliul de lider. Lens rămîne pe locul 18, primul retrogradabil, cu 22 de puncte în 20 de meciuri.

STRANIERI. "Îl salvăm pe omul Mutu"
De mîine, Adrian Mutu se va antrena din nou cu prima echipă a Fiorentinei, după trei săptămîni de "izolare". "E un jucător care a făcut o mulţime de greşeli, dar îl putem salva pe omul Mutu. Fiorentina îi întinde o mînă de ajutor", a declarat directorul sportiv Corvino. Şi "tricolorul" va reintra duminica viitoare, la meciul cu Parma.

ITALIA. Chivu are un coleg homo
Un tînăr italian, Mario Ferri (alias Falco), un fan recunoscut pentru cursele sale pe teren în timpul meciurilor, a dezvăluit că "un jucător al lui Inter mi-a propus 4.000 de euro pentru a merge în cameră cu el. Dar l-am refuzat, nu sînt prostituată". Totul s-ar fi petrecut la Abu Dhabi, în timpul Mondialului cluburilor.

Spania. A egalat recordul
Barcelona a învins aseară pe terenul lui Hercules (3-0) şi a ajuns la 15 victorii consecutive în Primera, egalînd recordul stabilit în sezonul '60 - '61 de Real Madrid! Pedro a deschis scorul (43) şi Messi a reuşit "dubla" (87, 89), trupa lui Guardiola luîndu-şi revanşa faţă de partida din tur, cînd Hercules i-a produs liderului singura înfrîngere din acest sezon, 0-2 pe Camp Nou.

CUPA ASIEI. Japonia, a 4-a oară!
Niponii sînt primii care reuşesc să cîştige trofeul pentru a 4-a oară. Chiar şi fără vedeta Kagawa, accidentat, japonezii au învins Australia cu 1-0 în finală, graţie golului marcat de Tadanari Lee în prelungiri (minutul 109).

TRANSFERURI. Anglia conduce
Premier League e campionatul care a cheltuit cel mai mult pentru transferuri în ianuarie: 128,6 milioane de euro, numai Man. City plătind 32,5 milioane pentru Dzeko (Wolfsburg). Italia e pe 2, cu 78,1 milioane, Germania a cumpărat jucători de 38,9 milioane, în timp ce în Spania s-au investit doar 27,7 milioane.

INBOX:

GABI TAMAŞ are un nou coleg la WBA: atacantul mexican Carlos Vela, împrumutat de la Arsenal.
MOURINHO îl vrea pe Zidane alături de el la Real Madrid. "Va fi unica persoană străină staffului tehnic care va intra liber la vestiare", a scris Marca.
PARK Ji-sung, mijlocaşul lui Man. United, s-a retras la 29 de ani din "naţionala" Coreei de Sud, după 100 de meciuri.
INTER MILANO a mai adus un jucător, după transferul lui Pazzini (Sampdoria, 13 milioane): mijlocaşul marocan Kharja (Genoa), împrumut pînă la vară.
MUNTARI, mijlocaşul ghanez în vîrstă de 26 de ani, a fost împrumutat de Inter la Sunderland pînă la finalul sezonului.
SCHALKE l-a achiziţionat pe mijlocaşul ghanez Anthony Annan, de la Rosenborg.