INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  REAL MADRID - FIORENTINA 2-1

VIDEO Ianis contra lui Cristiano Ronaldo pe Bernabeu » Joc bun al românului acolo unde tatăl său a scris istorie la Real

Articol de - Publicat joi, 24 august 2017 12:57

Real Madrid a câștigat trofeul Santiago Bernabeu, după ce a trecut de Fiorentina, 2-1. Ianis Hagi a jucat 24 de minute pentru formația Viola în amicalul de lux de la Madrid. Antrenorul Pioli l-a introdus la pauză

Pentru mijlocașul Ianis Hagi întâlnirea cu Real, de miercuri, a fost una cu totul și cu totul specială. Nu doar că i-a oferit posibilitatea de a-și măsura forțele cu Ronaldo și ceilalți campioni ai Europei, ceea ce pentru un tânăr de 18 ani nu-i de ici, de colo.

În amicalul de lux dotat cu trofeul "Bernabeu", câștigat de Real cu 2-1, grație golurilor marcate de Mayoral și Ronaldo, respectiv, Veretou 4, Ianis a primit 24 de minute din partea antrenorului Stefano Pioli, care l-a introdus la pauză. Cel mai important moment al său s-a consumat în minutul 65, când a scăpat singur cu portarul Luca, nimeni altul decât fiul antrenorului Zinedine Zidane. Numai că arbitrii au văzut ofsaid.

Dar a putut evolua pe-un stadion legendar, Santiago Bernabeu, unde tatăl său, marele Gică Hagi, a scris istorie în tricoul Realului (1990-1992), cu care a câștigat Supercupa Spaniei în 1990.