INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Lazio KO, Ştefan Radu vinovat! » Românul a greşit la golurile unu şi trei în eşecul romanilor la Catania, 1-3

Ștefan Radu, cu fața, reușește să respingă de această dată din fața lui Keko // Foto: IntactImages/EPA

Articol de - Publicat luni, 17 februarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 17 februarie 2014 00:13

Integralist, fundaşul român a mai luat şi un cartonaş galben, în final, întregind astfel o zi de uitat.

Teama Cataniei de retrogradare a fost ieri mai mare decît dorinţa lui Ştefan Radu şi a colegilor de la Lazio de a prinde un loc de cupă europeană. Iar scorul o reflectă fidel: 3-1. Cu mici excepţii, golul egalizator a lui Mauri, de exemplu, romanii au fost de nerecunoscut. Fotografie în care s-a încadrat foarte bine şi Radu.

Nici nu începuse bine meciul şi fundaşul stînga al lazialilor îşi trecea la pasiv prima eroare gravă. Ezitînd să iasă la blocaj şi apoi întorcîndu-se cu spatele i-a permis lui Izco să scuture plasa porţii oaspeţilor: 1-0 pentru Catania în minutul 1!

Radu a făcut o figură proastă inclusiv la golul de 3-1 al gazdelor, în minutul 58. Atunci, Peruzzi şi Keko l-au lăsat practic spectator la o combinaţie de efect finalizată de primul. Şi ca să fie tacîmul complet, românul a încasat şi un "galben" pe final (81), după ce l-a ţinut de tricou pe Bergessio.

FIORENTINA - INTER 1-2
Victorie din ofsaid
Inter se reobişnuieşte cu gustul victoriei. Sîmbătă seară a bifat-o pe a doua consecutivă, 2-1 cu Fiorentina, după o serie de 6 meciuri fără succes (4 eşecuri, două remize). Dar golul care i-a adus toate cele 3 puncte la Florenţa a fost neregulamentar. La centrarea lui Nagatomo, din minutul 65, Icardi era în poziţie clară de ofsaid, nesemnalizată de la margine, cînd a reluat balonul în plasă.