INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPARTA PRAGA - ZLIN 2-1

VIDEO Lunetistul praghez » Stanciu s-a transformat la Sparta Praga! A marcat deja mai mult decât la Anderlecht!

Articol de - Publicat sambata, 05 mai 2018 11:41

Sparta Praga a câștigat cu 2-1 meciul cu Zlin, iar Nicolae Stanciu a marcat primul gol al partidei.

Mijlocașul român a punctat iarăși superb din lovitură liberă, țintind transversala după altă execuție. "Îi convine să joace în dreapta, e foarte periculos", îl laudă antrenorul Hapal.

Sparta a legat al treilea succes pe teren propriu și speră să prindă un loc de Europa League și datorită unei noi prestații excelente a lui Nicușor Stanciu.

Lunetistul praghez a deschis vineri drumul spre victoria cu Zlin, încântându-i iar pe fani cu o execuție magică. Gol din lovitură liberă, de la 22 de metri, prin zid și lângă bară. A șasea reușită în campionat la Sparta, mai mult decât a avut într-un sezon și jumătate la Anderlecht, unde marcase de 5 ori!

Vezi aici VIDEO cu rezumatul meciului

Și Niță, integralist

"Îi convine mai mult să joace în dreapta și să plece apoi cu mingea spre centru. E mai periculos așa și cred că acolo va și rămâne mai departe", l-a lăudat antrenorul Pavel Hapal. În afara golului din minutul 20, fostul stelist a nimerit transversala dintr-o altă "directă" și a mai creat câteva bune ocazii prin pasele și centrările din faze fixe. A jucat tot meciul și a primit un "galben", integralist fiind în poartă și Niță, învins de Moses la 2-0 în minutul 78. Vătăjelu a intrat în prelungiri, în locul lui Plavšici. Sparta a urcat pe locul 4, cu 46 de puncte.

6 goluriîn 910 minute are Stanciu la Sparta. La Anderlecht, marcase doar de 5 ori în campionat în 1.924 de minute