INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

VIDEO Mainz - Hertha Berlin 1-0 » VAR Maxim! "Tricolorul" a jucat 60 de minute într-un meci decis de arbitrii video

Maxim (dreapta): zero goluri, zero assisturi în Bundesliga la Mainz FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 23 septembrie 2017 19:42

”Centralul” nu a văzut un penalty în Mainz - Hertha Berlin 1-0, deși era la doi metri de fază. L-a salvat VAR (asistența video în arbitraj).

Vezi aici VIDEO de la meci!

După ce a rămas pe bancă un meci întreg, la 0-4 cu Bayern, și a intrat în prelungiri, la 2-3 cu Hoffenheim, Alex Maxim a fost din nou titular la Mainz. Trecuse aproape o lună de când nu mai jucase din primul minut.

Nu a impresionat nici cu Hertha. O singură acțiune inspirată, când a driblat doi adversari, fiind faultat la marginea careului. Imaginea partidei sale a fost preluarea ratată din minutul 24: a scăpat mingea în afara terenului, deși nu-l presa nimeni! După o oră, antrenorul Schwarz l-a înlocuit.

Pentru Maxim, nu a fost o partidă bună, dar Mainz a învins. Acum, VAR chiar a salvat arbitrul! "Centralul" Tobias Stieler nu a văzut de la doi metri un fault vizibil de pe Stația Spațială Internațională în careul oaspeților. Asistenții video i-au cerut în cască să oprească jocul. Și a dat penalty, transformat de De Blasis. A 2-a victorie în 6 etape.

500 de goluri a marcat Mainz în Bundesliga (380 de meciuri): ultimul, reușit azi de argentinianul De Blasis