INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EMPOLI - LAZIO 1-0

VIDEO VulneRadu » Neatent și ghinionist: Ștefan Radu se distinge prin inconstanță

Radu (stînga) a fost schimbat tactic în minutul 57 cu Klose, Lazio forțînd zadarnic egalarea // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat marti, 01 decembrie 2015 00:00

Titular în defensiva biancocelesta, românul nu poate confirma în Serie A prestațiile bune din Europa League. Vulnerabil pe flancul stîng, a țintit ”transversala” de la 30 de metri.

Cînd Ștefan Radu mai prinde formația de start în campionat și joacă în deplasare, Lazio e victimă sigură. Regula din actualul sezon s-a verificat și duminică, la Empoli (0-1).

Românul a bifat 57 de minute într-o defensivă vulnerabilă, 17 goluri încasate, doar cea a nou-promovatei Carpi fiind mai slabă (19). Nu a putut confirma evoluțiile bune din Europa League și a primit 5,5 în presa italiană.

La un pas de bătaie în vestiar

"Neatent, deci atacat mult. Un stîng redutabil a fost aproape de 1-1", a scris Corriere dello Sport.

"Arbitrul a lăsat jocul liber și el a recurs la maniere rele", îl critică lalaziosiamonoi. Maniere etalate și la antrenament, miercuri fiind aproape să-l ia la bătaie pe Morrison, englezul care l-a deranjat pe Radu prin atitudine fiind salvat în vestiar de intervenția lui Candreva! După eșecul cu Empoli, al 7-lea în 14 etape, fanii i-au amenințat: "Atenție unde ieșiți. S-a terminat cu «serile»... rahaților".

"Radu și-a pierdut siguranța și alternează evoluțiile. Doar determinarea nu este de ajuns"
Gazzetta dello Sport, ziar italian

4 meciuri din cele 6 jucate în acest campionat de Radu pentru Lazio au fost în deplasare și toate pierdute, golaveraj 0-12

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”