SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

13, fără ghinion » Ana Maria Brînză s-a impus la Budapesta şi a ajuns la 13 victorii în Cupa Mondială

Articol de - Publicat luni, 03 februarie 2014 00:00 / Actualizat luni, 03 februarie 2014 09:55

Spadasina Ana Maria Brînză a cîştigat concursul de la Budapesta, adunînd 13 victorii în Cupa Mondială de-a lungul carierei.

Budapesta e oraşul în care a ajuns de cele mai multe ori ca să concureze. A urcat pe toate treptele podiumului la juniori şi la seniori, iar ieri a mai reuşit o performanţă în capitala Ungariei.

Ana Maria Brînză s-a impus în etapa de Cupă Mondială şi a făcut să se cînte imnul în unul dintre mall-urile din oraşul de pe malul Dunării.

Favorită principală, Ana a legat şase victorii pentru a urca din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Dis- de-dimineaţă a trecut în primul tur de germanca Anja Schuenke cu 15-10, apoi a învins-o pe Hajnalka Toth, din Ungaria, cu 10-7. În optimi de finală a depăşit-o pe Emma Samuelsson cu 15-11, iar în "sferturi" pe Marta Ferrari cu 15-11.

Cu medalia asgurată, Ana şi celelalte trei spadasine s-au mutat la mall pentru că acolo au avut loc fazele finale. Cu spectatori asezaţi pe scaune sau opriţi din cumpărături lîngă balustrade, Ana a cîştigat în semifinale în faţa rusoaicei pe care anul trecut o învinsese de trei ori, Liubov Şutova, cu 11-10, după ce a dat tuşa de aur.

În finală lucrurile au mers mai lin şi mai repede pentru Ana, care s-a impus în faţa estoniencei Irina Embrich cu 15-7.

Astfel că Brînză a urcat pentru a doua oară pe primul loc la Budapesta, după 2006, cînd cîştiga primul ei concurs de Cupă Mondială la seniori. Între Budapesta 2006 şi Budapesta 2014, spadasina româncă a mai strîns alte 11 victorii în aceste concursuri.