SPORTURI  »  ALTELE  »  TURNEUL CELOR PATRU TRAMBULINE

Austriacul Loitzl a cîştigat Turneul celor Patru Trambuline

Articol de - Publicat marti, 06 ianuarie 2009 00:00

Wolfgang Loitzl este noul cîştigător al Turneului celor Patru Trambuline, după ce s-a impus şi în etapa de astăzi de la Bischofshofen. Este cea de-a treia victorie a austriacului, după ce se impusese şi la Garmisch-Partenkirchen şi Innsbruck.

Austriacul s-a impus categoric şi în ultima etapă a turneului, devansîndu-l pe elveţianul Simon Ammann cu 16.8 puncte. Pe locul trei a venit rusul Dmitry Vassiliev, care i-a furat ultimul loc pe podium cu o zecime lui Gregor Schlierenzauer.

Loitzl a terminat turneul cu un avantaj de 32,6 puncte peste Simon Ammann. Pe locul trei s-a clasat Gregor Schlierenzauer. Austriacul a fost la un pas să egaleze recordul lui Sven Hannawald, care a cîştigat toate cele 4 etape în anul 2002, dar a terminat doar pe 2 la Oberstdorf.