SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE CANOTAJ

UPDATE România a fost în 7 finale la Campionatele Mondiale de Canotaj » Trei medalii câștigate + Două echipaje au obținut calificarea la Jocurile Olimpice

România la Campionatele Mondiale de Canotaj FOTO: Raed Krishan +49   FOTO
România la Campionatele Mondiale de Canotaj FOTO: Raed Krishan

Articol de , - Publicat sambata, 09 septembrie 2023 16:20 / Actualizat sambata, 09 septembrie 2023 17:39

România a participat azi la 7 finale la Campionatele Mondiale de Canotaj ♦ Sportivii „tricolori” au cucerit 3 medalii în cele 5 finale A ♦ România a câștigat și cele două finale B, cele două echipaje asigurându-și calificarea la Jocurile Olimpice

FOTO. Cum au sărbătorit sportivii români performanțele de la Campionatele Mondiale de Canotaj

+7 FOTO

România, locul 6 în proba de 4 vâsle feminin

Barca României de 4 vâsle feminin, formată din Emanuela Ciotău, Andrada Moroșanu, Cristina Drugă și Patricia Cireș, au terminat pe locul 6 finala. Româncele au venit la 12.99 secunde de Marea Britanie, care a terminat pe locul 1.

România, argint la 4 rame feminin

România obține a treia medalie a zilei. Barca de 4 rame feminin a terminat finala pe locul 2.

Echipajul format din Mădălina Bereș, Amalia Beraș, Maria Tivodariu și Magdalena Rusu a terminat la 1,57 secunde în spatele Australiei. Româncele au fost pe 3 după 500 de metri, dar la 1000 de metri au urcat pe 2. Au redus diferența față de australience, dar nu a fost suficient pentru a obține aurul.

Pe 3 a terminat Olanda.

Bronz pentru România la dublu vâsle categorie ușoară feminin

Mariana Dumitru și Ionela Cozmiuc au terminat pe locul 3 în finala la dublu vâsle categorie ușoară feminin, cucerind medalia de bronz.

Cele două românce au terminat cu un timp de 07:23.70, după Marea Britanie (07.19.23) și SUA (07.22.89).

România, locul 4 dublu rame masculin

Barca de dublu rame masculin a terminat finala pe locul 4, după Elveția, Marea Britanie și Irlanda.

Barca formată din Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan au fost pe 6 după 500 de metri. Au reușit să recupereze două locuri până la borna de la 1000 de metri, dar nu au putut să reducă din diferența față de rivali. Au terminat cu un timp de 06:56.89, în timp ce elvețienii au avut 06:51.09.

Bronz pentru România la dublu rame feminin

În prima finală pentru medalii, România a terminat pe locul 3, cucerind medalia de bronz.

Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au terminat cu un timp de 07:24.33, dup Olanda (07:20.52) și Australia (07:22.90). Româncele se aflau pe locul 4 după 500 de metri. Ulterior, au urcat pe 3 și au încercat să ajungă banca Australiei, dar nu a reușit să reducă diferența.

+45 FOTO

Victorie pentru România și la 4 vâsle masculin

Și echipajul României de 4 vâsle masculin (Mihai Chiruță, Sebastian Cornea, Ioan Prundeanu și Florian Marian Enache) au câștigat Finala B. Clasarea pe 7 la general le-a adus și lor calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

România a terminat cu un timp de 05:49.89. A fost urmată de Estonia (05:53. 44) și SUA (05:54.78). Românii erau pe 3 după 500 de metri și au urcat pe 2 la 1000 de metri. Ultimii 1000 de metri au fost spectaculoși. Barca României era prima la 1500 de metri, terminând cursa cu un avans liniștitor.

+45 FOTO

România câștigă Finala B la 4 rame masculin

Echipajul României de 4 rame masculin a câștigat Finala B, cu un timp total de 6:03.08. A fost urmată de Elvația (06:05.44) și Italia (06:06.44). Barca României a fost formată din Mihăiță Țigănașu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Florin Lehaci. Astfel, românii s-au clasat pe locul 7 la general și au obținut calificarea la Jocurile Olimpice.

Românii au avut un start lent, fiind pe locul 3 la 500 și 1000 de metri. În partea a doua a cursei au reușit o recuperare spectaculoasă. Erau pe 2 la 1500 de metri, iar în ultimii 500 de metri au reușit să treacă de barca elvețiană și să câștige cursa.

Daniil Medvedev, dispută cu fanii lui Alcaraz după victoria de la US Open: „Acum pot să se culce”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni