SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO / CAMPIONATUL MONDIAL / ROMÂNIA-SUA 5-7

Dau peste "rechini"

Articol de - Publicat sambata, 25 iulie 2009 00:00

România a pierdut primul meci la Mondiale, 5-7 cu vicecampioana olimpică, şi trebuie să bată Australia pentru a se califica în "sferturi"

După două succese în grupa D la Campionatul Mondial de la Roma, 6-4 cu Macedonia şi 6-5 cu Italia, România a pierdut ieri primul meci în faţa Statelor Unite ale Americii: 5-7.

"Tricolorii" nu s-au speriat de vicecampioana olimpică de la Beijing. Au început cu mult curaj în bazin şi după primul sfert conduceau cu 2-1. Diaconu a stat lipit de vedeta americanilor, Anthony Azevedo, cel care marcase de opt ori în primele două meciuri, Dragoş Stoenescu a parat o lovitură de pedeapsă, dar şi aşa, pînă la pauză, SUA au punctat de două ori, profitînd de superiorităţile din bazin.

Imediat după pauza mare, yankeii au mai înscris o dată, dar Andrei Buşilă şi Alexandru Matei au egalat. Speranţele au renăscut pentru elevii lui Istvan Kovacs, care au mai încasat însă un gol în al treilea sfert. La 5-4, cu 8 minute înainte de final, toţi s-au gîndit la meciul cu Italia. România a cîştigat atunci cu 2-0 ultima repriză şi a produs una din marile surprize ale competiţiei. Acum nu s-a mai întîmplat aşa. Americanii au învins cu 7-5, dar au avut de luptat din greu cu românii, o echipă respectată acum de toată lumea.

Cu Australia pentru "sferturi"
România va juca duminică seară, de la ora 22:00 (în direct la TVR 2), meciul decisiv pentru calificarea în sferturile de finală. Locul 8 la Jocurile Olimpice de la Beijing, "rechinii" de la Antipozi, cum sînt numiţi australienii, au ocupat locul 3 în grupa C, după ce au învins-o cu 14-7 pe Kazahstan, au pierdut cu 10-13 în faţa Spaniei şi au remizat cu Serbia, 8-8. În ultimul meci între cele două echipe, Australia a învins România cu 9-6 în "sferturile" Ligii Mondiale din 2007.

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”