SPORTURI  »  ALTELE  »  TURNEUL PREOLIMPIC

Egal, calificare, dar acum? România a remizat cu Rusia, scor 8-8, în turneul preolimpic

Daniel Teohari a marcat golul decisiv aseară şi a trimis România în
Daniel Teohari a marcat golul decisiv aseară şi a trimis România în "sferturi" FOTO Raed Krishan

Articol de - Publicat vineri, 08 aprilie 2016 00:00

România a reușit să nu piardă cu Rusia (8-8) și a terminat pe locul 4 în grupă. Misiunea este însă una imposibilă în ”sferturi”.

Un meci nebun între România și Rusia, ieri, în bazinul din Trieste. Era disputa care stabilea locul 4 în grupă și implicit oferea ultimul bilet în "sferturi". Tricolorii aveau două varainte, egalul și victoria, rușii doar una!

Și adversarii au început lansat. Un 3-0 sec după primele 6 minute. Antrenorul Dejan Stanojevici și-a chemat elevii la margine. Cursa de revenire începea.

Gol Goanță, altul Mihnea Gheorghe și apa nu mai era parcă așa fierbinte. Rușii s-au desprins iar la 4-2, dar până la pauza mare Tibi Negrean a egalat la 4.

Răsturnări și emoții

Rușii au resimțit presiunea. Apărările au dus lupte crâncene. România a preluat conducerea, 5-4, 6-5, dar înainte de ultimele 8 minute era tot egal, 7-7.

Halturin a marcat al treilea gol, Rusia era în "sferturi", dar românii nu au fost de acord. Teohari a mai egalat o dată și la 8-8, România a terminat pe 4. Un pas până la Rio, dar trebuie un pas de uriaș!

Cu Italia?

Aseară urmau să se definitiveze jocurile din grupa B, una în care, înaintea ultimei etape, trei echipe erau la egalitate cu 6 puncte: Italia, Spania și Olanda. Dacă toate ar fi învins, cum era normal, echipa gazdă ar fi terminat prima, în urma rezultatelor directe în 3.

"Am jucat foarte prost, dar în cele din urmă am reușit să obținem egalul. Ei au avut avantaj, dar am revenit în meci în repriza a doua. Acum așteptăm Italia, ei sunt favoriți, dar vom da totul pentru victorie"
Cosmin Radu, căpitan România

10 aniau trecut de la ultima victorie a României în fața Italiei: 10-9 în "sferturile" CE 2006, de la Belgrad

Rusia    8
Halturin 3, Harkov 2, Giniiatov 1, Odințov 1, Merkulov 1. Antrenor: Erkin Șagaev.

România    8
Goanță 3, Negrean 2, C. Radu 1, M. Gheorghe 1, Teohari 1. Antrenor: Dejan Stanojevic.

* primele patru echipe s-au calificat în sferturi

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
FCSB face al doilea transfer al verii: „Cluburile s-au înțeles”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”