SPORTURI  »  ALTELE  »  CM DE SCRIMĂ

Hănceanu? Touché! » O treaptă mai jos, dar tot pe podium la CM

Articol de - Publicat duminica, 07 noiembrie 2010 00:00

Rareş Dumitrescu şi-a pierdut titlul de vicecampion mondial la individual. În schimb, a reuşit Cosmin Hănceanu să cucerească medalia de bronz

Patru muşchetari români au intrat ieri în concursul individual de sabie din cadrul Campionatelor Mondiale de la Paris. Rareş Dumitrescu, Tiberiu Dolniceanu, Florin Zalomir şi Cosmin Hănceanu, aceasta fiind şi ordinea lor valorică din clasamentul mondial. Rareş este românul cel mai bine cotat, locul 4, iar Cosmin, cel mai slab, poziţia 53.

După primul tur al tabloului de 64 au rămas în concurs toţi cei patru sabreri români. Duelul lui Dolniceanu a atras atenţia, acesta reuşind să-l elimine, cu 15-14, pe faimosul italian Aldo Montano, campion olimpic în 2004.

Al doilea tur a fost, în schimb, devastator. Hănceanu s-a întîlnit cu coechipierul său, Dolniceanu, pe care l-a scos din concurs cu 15-10, Dumitrescu a pierdut la limită (14-15) în faţa belarusului Dmitri Lapkes, la fel şi Zalomir, care a fost răpus de ungurul Aron Szilaghi.

Doar Hănceanu a mers mai departe. Şi a cîştigat în "16-imi" în faţa ucraineanului Dmitro Pundik (15-10). Şi mai departe... l-a trimis acasă pe rusul Alexei Akimenko (15-13). A ajuns în semifinale, unde medalia de bronz e asigurată. Aici, românul l-a întîlnit pe primul sabrer asiatic din concurs, sud-coreeanul Woo-Yong Won. La început, ambii scrimeri au punctat pe rînd, românul mai mereu cîte o tuşă în faţă. De la 10-9 însă, Cosmin a început să piardă controlul duelului şi nu a mai reuşit nici un punct. Verdict final: 10-15 pentru Won Woo, un bronz surprinzător pentru Hănceanu şi unul neaşteptat pentru scrima românească.

Won Woo l-a învins şi pe Limbach
Sabrerul Woo-Yong Won, cel care l-a eliminat pe Cosmin Hănceanu în semifinale, a produs ieri surpriza zilei la Mondialele de la Paris. Sud-coreeanul l-a învins în finală pe liderul mondial, Nicolas Limbach, campion la CM din 2009. Mai mult, Won Woo l-a condus pe german cu 12-1. Asiaticul a fost apoi scos din ritm de Limbach, care a apelat tot mai des la arbitru, arătînd inclusiv spre masca lui Won. Pînă la urmă însă, Won a cîştigat detaşat confruntarea, cu 15-9. Palmaresul sud-coreeanului cuprindea doar un bronz mondial cucerit în 2006.

Fetele, nimic!
În concursul individual feminin, sabrerele din România nu au apucat să se dueleze prea mult. Cele mai bun rezultate au fost obţinute de Mihaela Bulică şi de Elena Munteanu, care au fost eliminate în "16-imile" competiţiei. În schimb, Andreea Pelei a părăsit concursul din primul tur, la fel şi Bianca Pascu.

CV

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”