SPORTURI  »  ALTELE  »  RECORDURI NEGATIVE

Meciul România - Algeria rămîne în istorie! Vezi cele mai mari ruşini suferite de sportul românesc!

Articol de GSP - Publicat marti, 18 ianuarie 2011 00:00

Cu toate că şi-au păstrat şansele de a-şi atinge obiectivul cu care au venit în Suedia, băieţii lui Vasile Stîngă au intrat în istoria neagră a sportului românesc.

Iată un top al celor mai drastice înfrîngeri înregistrate în ultimii ani, la diferite sporturi, de reprezentativele României!

* HANDBAL: România-Algeria 14-15 , 17 ianuarie 2010
Naţionala masculină de handbal a făcut cel mai prost meci din ultimii 20 de ani de la Campionatul Mondial: 14-15 cu reprezentativa Algeriei. Un meci care trebuia să aducă prima victorie pentru România, s-a transformat în umilintă după ce băieţii lui Vasile Stîngă au înscris numai 4 goluri în 30 de minute.

* BASCHET (feminin):  Australia-România 126-23, 18 iulie 2010
Reprezentativa feminină a României a suferit cea mai drastică înfrîngere din istorie. În cadrul turneului amical de la Szombathely (Ungaria), echipa pregătită de George Mandache a pierdut la 103 puncte diferenţă, 23-126, în faţa Australiei, campioana mondială en titre. În ultimul sfert, româncele nu au reuşit să marcheze decît două puncte, iar australiencele au făcut spectacol.

* FOTBAL: Serbia-România 5-0, 10 octombrie 2009
Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Serbiei, scor 0-5, după un meci din preliminariile pentru calificarea la Campionatul Mondial de fotbal, din 2010. După acea înfrîngere, fotbaliştii conduşi de Răzvan Lucescu au ratat şansa de a merge în Africa de Sud.

* HOCHEI: Campionatul Mondial, Divizia I, Grupa B, Torun(Polonia)  2009
România a trăit o adevărată dramă la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia I, Grupa B, care s-a desfăşurat la Torun în Polonia. Tricolorii au primit nu mai puţin de 38 de goluri şi au reuşit să înscrie unul singur, retrogradînd fără a acumula vreun punct. Acesta este rezultatul dramatic al unei prezenţe umilitoare a naţionalei noastre de hochei la cel mai important turneu în 2009.

* RUGBY: Anglia-România 134-0, 17 noiembrie 2001
Naţionala României a jucat un meci-test contra Angliei, pe celebrul stadion Twickenham. "Stejarii" au pierdut cu 134-0, diferenţa de scor reprezentînd pentru o lungă perioadă un record mondial. Englezii au marcat 20 de eseuri, ceea ce l-a făcut pe un editorialist al cotidianului The Observer să scrie: "Anglia a marcat eseuri cu o regularitate pe care nici autobuzele din Londra nu o reuşesc: cîte unu la patru minute." Căpitanul de atunci al naţionalei era Alin Petrache.

FOTBAL: ELVETIA - ROMÂNIA 7-1 (3- 0), 24.05.1967
Naționala României pierdea în faza preliminară a Campionatului European cu un scor care la vremea respectivă a produs un adevărat cutremul în fotbalul românesc. Singurul gol al "tricolorilor" era marcat de Dobrin. Clasată în urma Italiei, România a pierdut calificarea în sferturile de finală.