SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

Pe doi la Legnano » Echipa feminină de spadă a încheiat sezonul în Cupa Mondială cu o prezență pe podium

Popescu, Dinu, Pop și Gherman cu medaliile de argint // FOTO Augusto Bizzi

Articol de - Publicat luni, 23 mai 2016 00:00

Jocurile Olimpice de la Rio se apropie. Au mai rămas șaptezeci și patru de zile până la debutul celei mai mari competiții sportive. Ieri, spadasinele române au pus punct unui drum început anul trecut în octombrie.

Sezonul competițiilor de Cupă Mondială a început la Legnano și s-a încheiat ieri, în același oraș. România a ocupat locul al doilea în ambele ocazii.

Ieri, echipa României a învins în sferturi de finală Franța cu 35-18, în semifinale Estonia cu 43-29, iar în finală s-a înclinat în fața Chinei cu 35-29. Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop și Loredana Dinu mai au o singură competiție până la Jocurile Olimpice de la Rio.

La finalul lunii iunie ele vor participa la Campionatele Europene, care au loc la Torun, în Polonia.