SPORTURI  »  ALTELE  »  MASTERS LONDRA, 10 IANUARIE

Regele s-a întors! Cu cine va juca Ronnie O'Sullivan în primul său meci de la revenirea în snooker

Ronnie O'Sullivan la București, foto: GSP

Articol de GSP - Publicat luni, 07 decembrie 2015 12:17

Ronnie O'Sullivan a anunțat în premieră la București că se va întoarce în snookerul profesionist, în ianuarie 2016, la Mastersul de la Londra. Englezul în vîrstă de 40 de ani a cîștigat turneul invitațional de cinci ori în carieră.

Alături de Campionatul Mondial și Campionatul Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Mastersul londonez formează "Tripla Coroană", cea mai importantă distincție din snookerul profesionist. Anul trecut, turneul care reunește top 16 mondial a fost cîștigat de englezul Shaun Murphy.

Astăzi a avut loc tragerea la sorți pentru primul tur, componența turneului fiind stabilită definitiv abia în urmă cu două zile, cînd chinezul Liang Wenbo s-a calificat în finala de la UK Championship și și-a adjudecat biletele pentru Masters.

Ronnie va reveni în circuit într-un meci de gală contra galezului Mark Williams, dublu-campion mondial.

Mastersul începe pe 10 ianuarie 2016 și durează o săptămînă.