România a cucerit şapte medalii de la Jocurile Olimpice de Tineret

singapore
singapore

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 august 2010 00:00

România s-a clasat pe locul 21 în clasamentul general pe medalii de la Jocurile Olimpice de Tineret de la Singapore.

Delegaţia României a cucerit şapte medalii(1 aur, 4 argint, 2 bronz),la care se adaugă cele două distincţii de bronz obţinute de Ioan Vişan (judo) şi Bianca Răzor (atletism), la probele cu echipe mixte, multinaţionale.

La startul competiţiei s-au aflat peste 3600 de tineri din 170 de ţări ale lumii  care s-au întrecut la 26 de discipline, structura de concurs fiind similară celei de la Olimpiadele de vară pentru seniori. România a fost reprezentată de 30 de sportivi, care au concurat la 12 discipline.

REZULTATE
Aur: Andrei Muntean (gimnastică, proba de inele);
Argint: Andrei Muntean (gimnastică, paralele), Alina Rotaru (săritura în lungime), Diana Bulimar (gimnastică, sol), Bianca Răzor (atletism, 400m);
Bronz: Ioan Prundeanu (canotaj), Răzvan Tudose (nataţie, 50m bras).

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”