SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMĂ

S-a întors pe podium » Ana Maria Brînză a terminat pe locul doi la prima etapă de Cupa Mondială a anului

Articol de - Publicat luni, 21 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 20 ianuarie 2013 21:33

Ana Maria Brînză a urcat din nou pe planşă într-o competiţie internaţională şi a ocupat locul al doilea, după ce a fost învinsă în finală de chinezoaica Xu Anqi cu 15-11.

"Mi-e dor de podium!", spunea Ana Brînză înainte de a zbura spre Doha, la prima etapă de Cupă Mondială a anului. Au trecut şase luni de la Londra, timp în care a ajuns uneori să se simtă inutilă, fără activitate, fără obiective. După ratarea de la Londra, acolo unde ea a ocupat locul al unsprezecelea, iar echipa locul şase, a decis să meargă mai departe. S-a întors în sală şi la spadă în decembrie, cu alte vise, dar cu aceeaşi dorinţă care a iscodit-o de fiecare dată.

Ieri, a intrat din nou în competiţie, la Doha, un concurs pe care l-a cîştigat în 2009. Cu multe necunoscute şi unele îndoieli, Ana a trecut în primul tur de nemţoaica Marijana Markovici cu 9-4. Apoi s-a întîlnit cu o veche cunoştinţă, rusoaica Violetta Kolobova, pe care a învins-o cu 15-8. Pe planşa din sala de la Doha, Ana a ţipat şi şi-a dorit să fie peste adversare.

Printre încurajări şi strigăte de ambiţionare a trecut în optimi de Erika Kirpu, cu 15-13, deşi nu începuse foarte bine meciul. În releul decisiv pentru podium a învins-o pe unguroaica Emese Szasz cu 13-10 şi dorinţa sa era gata împlinită. Era din nou pe podium. Urma să afle treapta pe care avea să urce. Ultima oară cînd primise o medalie la individual se întîmpla la Barcelona, în martie 2012, cînd a cucerit-o pe cea mai strălucitoare.

Organizatorii s-au gîndit ca meciurile din semifinale să aibă loc la Mall-ul The Gate. Printre palmieri, Ana a reuşit să treacă în semifinale de Tiffany Geroudet cu 15-8. Pentru locul întîi s-a luptat cu Xu Anqi, o dreptace înaltă care a luat-o tare pe Brînză, ce s-a văzut condusă cu 5-0 după primele trei minute.

A strîns din dinţi sub masca neagră şi a recuperat tuşă, după tuşă reuşind să se apropie de chinezoaică la 11-8. În cele din urmă, adversara avea să elibereze strigătul de bucurie, după ce a învins-o pe Ana cu 15-11. Acesta a fost doar începutul unui nou drum pentru Ana Brînză.

Dolniceanu pe doi la Plovdiv
Tiberiu Dolniceanu este singurul sabrer din echipa vicecampioană la Londra care a ales să-şi continue activitatea. Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir şi Alexandru Siriţeanu s-au retras. Tiberiu a început ieri anul la etapa de Cupă Mondială de la Plovdiv, acolo unde a reuşit să ocupe locul al doilea.

Sârbii au izbucnit la adresa lui Bellingham » Gestul englezului, taxat aspru: „Rușinos! Marii fotbaliști nu fac așa ceva”