SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATE EUROPENE

S-a sfîrşit!

Articol de - Publicat marti, 08 iulie 2008 00:00

"Naţionala" României a pierdut ieri în faţa Germaniei, 4-8, şi a ratat definitiv calificarea în "sferturi"

După meciul bun, curajos, făcut duminică în faţa Serbiei şi încheiat la egalitate, 6-6, românii încă aveau speranţe de calificare între primele opt echipe ale continentului. Pentru aceasta, ar fi trebuit să învingă Germania în disputa de ieri. N-a ieşit însă aşa.

Nemţii au încheiat în avantaj primul sfert, 2-1, dar ai noştri au menţinut viu suspansul, cîştigîndu-l pe cel de-al doilea cu acelaşi scor. Echilibrul s-a rupt brusc şi definitiv în partea a treia a meciului, cînd germanii au punctat de trei ori fără să primească vreun gol. Ultimul sfert le-a revenit tot lor, 2-1. În total, 8-4 pentru "naţionala" antrenată de Hagen Stamm. România rămîne doar cu punctul obţinut în urma remizei cu Serbia şi nu mai are nici o şansă de a pătrunde în sferturile de finală. A mai rămas un singur meci de disputat, contra Rusiei, azi, de la 13:30, o înfruntare între echipele clasate pe ultimele locuri ale grupei B.

"Sînt atît de răguşit încît nu mai vreau să spun nimic", a zis, supărat, la sfîrşitul partidei antrenorul Corneliu Rusu. Kalman Kadar a explicat însă înfrîngerea. "Am jucat un meci bun contra Serbiei duminică, dar ceea ce am făcut bun atunci acum am făcut rău. Germania a speculat fiecare dintre greşelile noastre şi a marcat. De asemenea, atacurile noastre au fost deseori stopate de portarul neamţ, care a apărat excelent", a spus Kadar.

La precedenta ediţie a Campionatelor Europene, România a avansat pînă în semifinale, apoi a disputat finala mică, încheind competiţia pe locul 4.

ROMÂNIA 4 (1, 2, 0, 1)
C. Radu 1, Iosep 1, Buşilă 1, Andrei 1. Antrenor: Corneliu Rusu

GERMANIA 8 (2, 1, 3, 2)
Kreuzmann 3, Dierolf 2, Schwertwitis 1, Oeler 1, Schlotterbeck 1. Antrenor: Hagen Stamm

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”