SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO / CAMPIONATUL MONDIAL

S-au răzbunat!

Articol de - Publicat duminica, 02 august 2009 00:00

România a învins cu 9-6 Canada în ultimul meci la Mondiale şi a terminat pe locul 7 la Roma

România şi Canada s-au întîlnit ieri, la Foro Olimpico, în capitala Italiei, în meciul pentru locurile 7-8. După ce au pierdut la Oradea, anul trecut, în partida de calificare la Jocurile Olimpice de la Beijing, 8-9, românii au vrut să-şi ia revanşa în faţa nord-americanilor. Suferiseră prea mult după acel meci pe care nu-l vor uita niciodată.

"Tricolorii" nu le-au lăsat nici o şansă la Roma. Au început bombardamentul la poarta lui Randall încă din primul "sfert". Andrei Buşilă şi Ramiro Georgescu i-au pus repede la respect pe canadieni, care au marcat şi ei exact la finalul primelor opt minute. Canadienii s-au ţinut tare pînă la pauză, dar România şi-a păstrat avantajul: 3-2. În "sfertul" trei românii s-au desprins la 6-3, dar în ultimul minut au luat două goluri şi elevii lui Istvan Kovacs trăiau încă periculos. Andrei Iosep, Alex Matei şi Edi Andrei au făcut ordine în bazin în ultimul "sfert" şi au dus scorul la 9-6, ultimul gol al Canadei contînd doar pentru statistici.

România a terminat astfel pe locul 7 şi a reuşit calificarea directă în Liga Mondială. "Tricolorii" se pot lăuda că au învins Macedonia, Italia, Australia şi Canada în Italia şi că s-au bătut de la egal la egal cu vicecampioana olimpică, SUA, dar şi cu fosta campioană mondială, Croaţia.

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Nationala
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase