SPORTURI  »  ALTELE  »  FOTBAL AMERICAN

VIDEO + FOTO Ediție fabuloasă a Super Bowl 51! Finala din acest an a intrat în istoria NFL printr-o revenire uluitoare

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat luni, 06 februarie 2017 09:48

New England Patriots a trecut de Atlanta Falcons cu scorul de 34-28, după prelungiri, în ediţia cu numărul 51 a celui mai important meci din Statele Unite, Super Bowl.

Meciul dintre cele două formaţii a oferit o serie de noi recorduri în finala NFL şi cea mai spectaculoasă revenire din istoria Super Bowl.

Patriots au fost conduşi cu 28-3 cu mai puţin de trei minute rămase în sfertul trei, dar au revenit miraculos şi au egalat în ultimul, fiind astfel primul Super Bowl care urma să se decidă în prelungiri.

Cele două formaţii s-au anihilat perfect în primul sfert şi nu au reuşit să deblocheze tabela în cele 15 minute.

Primele puncte ale meciului au fost aduse de către Devonta Freeman: running back-ul Atlantei a primit mingea la linia de 10 yarzi şi a alergat pentru a aduce primul touch-down al jocului, în timp ce Matt Bryant a adus punctul suplimentar.

Avantajul lui Falcons a crescut la 14 puncte după doar trei minute şi jumătate în urma unui touch-down reuşit Austin Hooper, tight end-ul formaţiei fiind servit perfect de Matt Ryan.

VIDEO cu rezumatul meciului

Tom Brady a contribuit şi el la dezodământul primei reprize, dar din punct de vedere negativ. Quarterback-ul lui Patriots a aruncat o intercepţie, pe care Robert Alford a finalizat-o printr-un nou touch-down.

New England a înscris primele puncte abia în ultimele secunde ale primei părţi, Stephen Gostkowski a transformat un field goal şi a stabilit scorul pauzei, 21-3.

Tevin Coleman a fost cel care a adus primele puncte în repriza secundă, după show-ul impresionant oferit de Lady Gaga în pauza jocului, iar prin punctul bonus obţinut din trasformarea touch-down-ului Atlanta conducea cu 28-3.

Echipa lui Tom Brady a reuşit să reducă din diferenţă prin James White, dar fără punctul suplimentar pe care Gostkowski l-a ratat.

Conduşi cu 19 puncte doar 15 minute rămase până la final, campionii en-titre nu mai aveau mari speranţe pentru cucerirea unui nou titlu Vince Lombardi.

Gostkowski s-a revanşat în debutul ultimului act şi a adus alte trei puncte printr-un field goal, dar situaţia era în continuare critică.

Şansa lui Brady şi compania s-a numit Matt Ryan. MVP-ul sezonului regulat a scăpat o minge din mână la linia proprie de 25 de yarzi, pe care defensiva adversă a recuperat-o. O astfel de oportunintate nu putea să fie ratată de experimentatul Tom Brady, cel care l-a servit ideal pe Amendola pentru a începe cursa de urmărire. Bill Belichick a ales conversia de două puncte, iar James White a marcat.

Momentul decisiv al partidei s-a produs cu două minute şi jumătate înainte de final. Julian Edelman a reuşit, probabil, cea mai spectaculoasă şi cea mai importantă recepţie din istoria Super Bowl. Wide receiver-ul a prins o minge între trei fundaşi adverşi şi a evitat o intercepţie şi înfrângerea echipei.

Drive-ul a fost finalizat în cele din urmă de James White, în timp ce Dani Amendola a fructificat o nouă conversie de două puncte şi a egalat scorul pe tabelă 28-28.

Super Bowl 51 a intrat astfel în prelungiri şi a devenit prima ediţie care nu se decide în timpul regulamentar.

În prelungirile jocului, Brady a condus imperial primul drive până la linia de doi yarzi, unde i-a înmânat balonul lui James White, cel care a alergat şi adus victoria finală.

New England Patriots a ajuns astfel la al cincelea titlu din istoria francizei, toate sub conducerea lui Tom Brady, singurul quarterback care are cinci trofee Vince Lombardi. Conducătorul lui "Pats" a fost desemnat şi MVP meciului, fiind declarat pentru a patra oară cel mai bun om la finalei, un alt record.

sursa: nfl.com