SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE LA BERLIN, 15-23 AUGUST

Ancuţa Bobocel şi Cristina Casandra au ratat calificarea în finală la 3000 de metri obstacole

Cristina Casandra

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 august 2009 00:00

Româncele Ancuţa Bobocel şi Cristina Casandra au ratat, sâmbătă, calificarea în finala probei de 3000 de metri obstacole de la Campionatul Mondial de atletism de la Berlin, ele ocupând locurile 7, respectiv 11 în seriile din care au făcut parte, informează site-ul oficial competiţiei.

Ancuţa Bobocel a ocupat locul 7 în prima serie, cu timpul de 9 minute, 34 de secunde şi 39 de sutimi. Acesta este cel mai bun timp al sezonului pentru româncă. Pe primul loc în această serie s-a clasat rusoaica Gulnara Galinka, cu timpul de 9:17,67.

Cristina Casandra a concurat în seria a treia a calificărilor şi a terminat pe locul 11, cu timpul de 9:49,88. Pe primul loc a fost etiopianca Zemzem Ahmed, cu 9:29,36.

În finala probei s-au calificat primele patru clasate din fiecare serie şi cele mai bune 3 atlete dintre cele clasate mai jos de locul 4 în serii.

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping