SPORTURI  »  ATLETISM  »  CM ATLETISM

Cineva, acolo, sus, îl iubește! Usain Bolt a cîştigat a 3-a medalie mondială de aur din carieră în proba de 100 metri

În finala de la 100 m, primul care a atins cu umărul linia de sosire a fost Usain Bolt (culoarul 5), fiind urmat la o sutime de secundă de Justin Gatlin (culoarul 7) // Foto: Getty Images

Articol de - Publicat luni, 24 august 2015 00:00

Jamaicanul şi-a păstrat titlul de campion mondial după o cursă în care nu era considerat favorit şi la startul căreia s-au aflat trei sprinteri ce au în CV interdicţii din cauza dopajului: Justin Gatlin, Asafa Powell şi Tyson Gay.

Usain Bolt a "zburat" din nou pe stadionul "Cuib de pasăre" din Beijing. Prima dată, în 2008, cînd şi-a făcut intrarea în elita mondială cu cele două titluri olimpice cîştigate cu record mondial la 100 şi 200 metri. Şi ieri, cînd a cucerit al 3-lea titlu de campion mondial din carieră în proba-regină a atletismului.

Înainte de finala de la Beijing, specialiştii din acestă disciplină nu au riscat să se pronunţe în legătură cu evoluţia campionului mondial en titre, Usain Bolt, despre care nu aveau prea multe informaţii.

După accidentarea din vara lui 2014, jamaicanul nu mai alergase decît o singură dată, în etapa de Diamond League de la Londra, din iulie. Iar după startul dezastruos din semifinalele de ieri, cînd acesta s-a împiedicat şi a fost aproape să rateze finala, casele de pariuri l-au dat drept favorit al cursei pe americanul Justin Gatlin, liderul mondial al sezonului.

Dar Bolt le-a stricat socotelile şi şi-a regăsit aripile în Cuibul în care i-a avut alături, la linia de start, pe americanii Justin Gatlin şi Tyson Gay, dar şi pe conaţionalul Asafa Powell, trei foşti campioni care au avut de ispăşit la un moment dat pedepse pentru dopaj.

Mai mult, şeful Departamentului de sport de la BBC, Tom Fordyce, a considerat că prin victoria de la Beijing, Bolt a reuşit să apere nu numai onoarea sa, ci şi a atletismului mondial. "Această cursă, în care au alergat şi trei atleţi care au revenit după acuzaţii de dopaj, a fost ca o vindecare pentru sport", a scris comentatorul britanic.

Bolt, care a fost cronometrat cu timpul de 9,79 secunde, l-a învins pe principalul său rival, Justin Gatlin, la diferenţă de doar o sutime de secundă. Medalia de bronz a revenit americanului de doar 20 de ani Trayvon Bromell şi canadianului Andre De Grasse, ambii cronometraţi cu 9,92.

"Această victorie înseamnă mult pentru mine pentru că m-am luptat tot sezonul. Cînd eram sus, cînd jos. A trebuit să muncesc enorm pentru această medalie, dar acum totul e OK!"