SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONATE EUROPENE

Cu sacul gol » O singură prezență în finală pentru România la Europenele indoor din Belgrad

Proba de 3.000 m, singura cu o româncă în finală, i-a revenit britanicei Laura Muir // FOTO Reuters

Articol de - Publicat luni, 06 martie 2017 00:00

Campionatele Europene indoor de la Belgrad s-au încheiat ieri cu o singură prezență în finală pentru România.

Încă o ediție a Europenelor de sală a trecut și medaliile sunt tot mai departe pentru atleții români. Au pornit spre Belgrad cu o delegație compusă din 12 sportivi, 9 fete și 3 băieți, însă bilanțul final e unul firav.

O singură finală, reușită de Ancuța Bobocel la 3.000 de metri, disputată ieri. Multipla medaliată mondială și europeană la juniori și tineret în probe de obstacole a încheiat însă penultima, a 11-a, cursa de plat din capitala Serbiei, cu timpul de 9:05,74.

Primul loc i-a revenit, cu 8:35,67, britanicei Laura Muir, cea care se impusese cu o zi înainte și la 1.500 m.

În rest, evoluții stopate în serii sau calificări. La cea mai recentă ediție, cea de la Praga 2015, România obținuse două medalii de bronz, prin Florentina Marincu la săritura în lungime și Marian Oprea la triplusalt.

În istoria de peste 50 de ani a competiției, tricolorii au obținut 100 de medalii, 25 de aur, 35 de argint și 40 de bronz, care înaintea acestor CE ne plasau pe locul 12 all-time. Între 1966 și 1969, întrecerile s-au numit Jocurile Europene indoor, din 1970 devenind Campionate Europene.