SPORTURI  »  ATLETISM  »  MARATONUL BUCUREŞTIULUI

Duncan Koech şi Sviatlana Konhan, cîştigătorii Maratonului Bucureşti

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 octombrie 2010 00:00

Atletul kenyan Duncan Koech a cîştigat, duminică, Maratonul Bucureşti, după ce a terminat competiţia în două ore, 13 minute şi 59 de secunde, fiind urmat pe podium de coi compatrioţi, James Kheruiyot şi John Katio.

Timpul înregistrat de Koech este cel mai bun al competiţiei, de la cele trei ediţii desfăşurate până în prezent. Ocupantul locului doi, James Kheruiyot a fost cronometrat cu timpul 2.15:33, iar John Katio a terminat cursa în 2.18:42.

La feminin, cîştigătoare este sportiva Sviatlana Konhan din Belarus (2.35:13), urmată de Jida Belaynesh (Etiopia, 2.39:49) şi Oxana Kuzmicheba (Rusia, 2.46:58).

Premiile pentru proba de maraton sînt următoarele: 3.000 de euro (pentru locul I), 1.500 de euro (locul al II-lea), 1.000 de euro (locul al III-lea), 500 de euro (locul al IV-lea) şi 250 de euro (locul al V-lea).

Proba de semimaraton a fost cîştigată, la masculin, de Pius Kiprop (Kenya, 1.03:56). Pe locul doi s-a clasat Fredrik Uhrbom (Suedia, 1.08:16), iar poziţia a treia a fost ocupată de Cristian Prâsneac (România, 1.10:59).

În competiţia feminină de semimaraton, primele trei locuri ale podiumului sînt ocupate de românce: 1. Roxana Duţă (CSM Buzău, 1.19:15); 2. Monica Simu (CS Atletic Blaj, 1.20:56), 3. Domnica Popescu (CSM Bistriţa, 1.24:38).

În cadrul Maratonului Bucureşti s-a desfăşurat şi Campionatul Naţional de maraton, la care pe prima poziţie s-a clasat, la masculin, Mircea Săcară (CSM Cluj, 2.25:42). Săcară a fost primul sportiv român care a trecut linia de sosire, fiind urmat de Beniamin Răsădea (CSM Oneşti, 2.29:4) şi de Petrea Hristea (CSM Oneşti, 2.30:48). La feminin, s-a impus Elena Daniela Cârlan (CS Dinamo, 2.50:02), urmată de Alina Niţuleasa (CSM Craiova, 2.55:36) şi de Nicoleta Alina Petrescu (CS Rapid, 2.57:50).

Conform organizatorilor, la Maratonul Bucureşti au participat peste 4.000 de persoane, între care şi preşedintele Federaţiei Române de Tenis, Ruxandra Dragomir.

Organizatorii Bucharest City Marathon au anunţat că vor dona sumele de bani colectate către două ONG-uri, Hospice Casa Speranţei şi Viitor Plus Asociaţia pentru Dezvoltare Durabilă.

sursa: mediafax