SPORTURI  »  ATLETISM  »  ATLETISM

Fuge din nou

Articol de - Publicat luni, 16 noiembrie 2009 00:00

Constantina Diţă s-a întors pe şosea, ea participînd ieri la maratonul de la Yokohama, unde a ocupat locul 11

Constantina Diţă a revenit pe şoseaua maratonului după o pauză de cinci luni. Campioana olimpică de la Beijing a fost prezentă ieri la linia de start a celor 42,195 km de la Yokohama. A fost a doilea maraton din acest an pentru româncă. Ea a participat în luna aprilie în cursa de la Londra, dar a abandonat la kilometrul 28.

Primită ca o vedetă, Puşa a primit numărul de concurs unu. Pe o vreme caldă şi vîntoasă, Diţă a pierdut însă contactul cu plutonul fruntaş la jumătatea distanţei. Pe primii zece kilometri, românca a dictat ritmul în pluton. La mijlocul cursei, Kiyoko Shimahra s-a desprins, iar prima care a fost lăsată a urmă a fost chiar Constantina Diţă. Cu toate acestea, alergătoarea în vîrstă de 39 de ani a reuşit să încheie cursa după două ore, treizeci şi şase de minute şi şase secunde.

S-a clasat pe locul 11, la aproape 9 minute în spatele cîştigătoarei, Inga Abitova. "Nu a fost o cursă împotriva campioanei olimpice, ci una cu mine pe care am şi cîştigat-o", a spus rusoiaca, răspunzînd întrebării cum se simte că a învins-o pe campioana olimpică en titre. Acesta a fost ultimul maraton al româncei din acest an şi al treilea după cel de la Beijing, Diţă reuşind în 2008 locul patru la Chicago. Puşa a ratat Campionatele Mondiale din luna august, găzduite de Berlin, din cauza unei accidentări la picior. Ultima dată ea alergase în 2009 la Naţionalele de la Bucureşti, unde luase startul în proba de 10.000 de metri, cîştigînd-o.

350.000 de dolari a primit Constantina Diţă drept primă de start de la organizatorii maratonului din Japonia

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”