SPORTURI  »  ATLETISM  »  MARATON

Performanţă incredibilă pentru 3 români la Maratonul din Dubai » Au cîştigat medalia de aur la echipe şi l-au întîlnit pe Kenenisa Bekele

Articol de - Publicat vineri, 23 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 23 ianuarie 2015 17:14

Trei atleţi români au luat startul în cursa de 10km din cadrul Maratonului Dubai 2015.

Deşi au obţinut, în această ordine, locurile 5, 8 şi 11, Andrei Ştefana, Alex Soare şi Alex Corneschi au cîştigat titlul pe echipe, ei concurînd alături de patru turci şi un bulgar.

În cursă a participat şi etiopianul Kenenisa Bekele, însă în afara concursului, nereuşind să-şi atingă ţelul, un nou record mondial.

La cursa de 10 kilometri au participat, în total, 8.337 sportivi, dintre care 32 de profesionişti.

Alexandru Corneschi a ţinut neapărat să se întîlnească cu Bekele, cu care a vorbit şi a făcut o fotografie.

"A venit la masă aseară şi era destul de abătut. A încercat să stea mai retras, dar îl urmăream de ceva timp. A fost foarte prietenos", a precizat Alexandru pentru stiri.botosani.ro.