SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 1

Lewis Hamilton s-a impus în Marele Premiu al Ungariei: “Fantastic weekend”

Hamilton a avut parte de un weekend perfect

Articol de - Publicat luni, 30 iulie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 29 iulie 2012 20:17

Lewis Hamilton a avut un sfîrşit de săptămînă perfect la Hungaroring: pole-position şi o victorie fără emoţii.

Nimic spectaculos la Hungaroring. Debutul cursei a avut un pic de suspans. În rest, o luptă cu secundele la schimbul de pneuri şi, bineînţeles, cine a avut cea mai bună strategie privind numărul de opriri la boxe.

A fost un " fantastic weekend". Primele cuvinte adresate echipei sale de la McLaren de către Lewis Hamilton, imediat după ce a trecut de linia de sosire. Britanicul obţinuse cu o zi mai devreme, în calificări, pole-position-ul. A fost unul aniversar pentru McLaren, fiind cel de-al 150-lea pole din istoria echipei.

8 podiumuri pentru Lotus în 2012!
Hamilton a condus de la început pînă la final, prima poziţie cedînd-o doar atunci cînd s-a oprit la boxe. I-a avut în spate pe cei doi piloţi Lotus, Raikkonen şi Grosjean.

Finlandezul a făcut iar o cursă nebună, însă "Ice man" mai are de aşteptat pînă la prima victorie din 2012. Podiumul de la Sakhir de la Marele Premiu al Bahrainului din aprilie se repetă acum la Hungaroring, cu Kimi pe locul doi, iar francezul Grosjean o treaptă mai jos. Singura diferenţă a fost cîştigătorul: atunci a fost Vettel, iar acum Hamilton.

Pînă acum, Raikkonen a ajuns la cel de-al 5-lea podium din 2012, iar Grosjean la cel de-al treilea! Bună treabă pentru Lotus!

Alonso şi-a atins şi el obiectivul. Chiar dacă n-a prins podiumul, scopul său declarat, spaniolul a terminat cursa pe locul 5, înaintea lui Webber ( Red Bull), poziţia a 8-a, principalul său adversar din clasamentul general al piloţilor.

Zi de coşmar pentru Schumi
Campionul mondial Sebastian Vettel a trebuit să se mulţumească cu locul 4!. Un alt german, Michael Schumacher, a avut o zi de coşmar. După ce că a plecat din coada grilei, pilotului lui Mercedes i s-a calat motorul chiar la startul cursei. Apoi a primit un drive-trough pentru faptul că a depăşit viteza maximă admisă în zona liniei boxelor. Ca să fie pînă la final o zi "fericită", Schumi a fost nevoit spre final să abandoneze.

Urmează pauză de vară în Formula1. 5 săptămîni de noi setări pentru monoposturi pînă la Marele Premiu al Belgiei.

3 succese are britanicul Lewis Hamilton pe circuitul de la Hungaroring. Recordul îi aparţine lui Schumacher, cu 4 victorii

19 victorii a strîns pînă acum Lewis Hamilton în Formula 1

Ilie Dumitrescu, savuros după meciul Generației de Aur: „Petrescu s-a chinuit și el puțin”
Nationala
10 lucruri care nu s-au văzut la TV la meciul Generației de Aur » Detaliile surprinse de reporterii GSP
Nationala
Nicușor Dan, anunț despre noul stadion al lui Dinamo: „O minciună grosolană”

Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională