SPORTURI  »  BASCHET  »  BASCHET

Articol de GSP - Publicat luni, 13 mai 2013 00:00 / Actualizat luni, 13 mai 2013 21:52

Echipa de baschet feminin ICIM Arad a învins în deplasare, campioana CSM Târgovişte, scor 85-82 (33-40) şi a câştigat titlul naţional, cu 3-2 la general în finala Ligii Naţionale.

Gazdele au avut un început de meci fulminant, conducînd cu 18-0, după doar cinci minute. Echipa arădeană a dat replica în sfertul secund (38-31, min. 18), iar după pauza mare s-a apropiat şi mai mult (43-42, min. 23), profitînd de degringolada din tabăra adversă. Inevitabilul s-a produs două minute mai tîrziu, cînd ICIM a preluat conducerea pentru prima dată, 45-47, avînd un moral mult mai bun după ce în debutul partidei a fost depăşită categoric de gazde. Sfertul trei s-a încheiat cu 56-58, ICIM arătând că nu este dispusă să cedeze, chiar dacă juca în deplasare.

Ultimul sfert a continuat plin de tensiune şi în teren, şi în tribune (60-59 - min. 32, 66-71 - min. 35). CSM Târgovişte a intrat la time-out, iar în sală s-a aşternut liniştea. Cu două minute înainte de final, ICIM Arad se afla în continuare la conducere, 72-77, iar spre dezamăgirea celor peste 2000 de fani din Târgovişte, dar şi spre bucuria celor cîteva zeci din Arad, soarta meciului decisiv nu s-a mai schimbat.

ICIM Arad s-a impus, cu 85-82, iar cu victoria de luni, de pe terenul campioanei en-titre, a cucerit titlul naţional şi a primit medaliile de aur, chiar pe terenul rivalei sale din ultimii ani.

Marcatoare:
CSM Târgovişte - Ajavon 20 puncte, Tikhonenko 15, Robbins 15, Mărginean 12, Davis 10, Miljkovici 6, Matici 4
ICIM Arad - Givens 27 puncte, Risper 24, Wirth 18, Laplante 10, Boriga 4, Crăciun 2.

În primele patru partide ale finalei, rezultatele au fost următoarele: 54-59, 79-78, 58-67 şi 76-73. Cu victoria de luni, ICIM Arad a dus scorul general la 2-3 şi a cucerit titlul naţional, al 9-lea din istorie. Ultima performanţă similară a formaţiei antrenate de Dan Moraru datează din 2011.

Sursa: Mediafax