SPORTURI  »  BASCHET  »  SEZON NBA 09-10

Garnett aduce victoria în prelungiri. Vezi toate rezultatele zilei din NBA

Articol de GSP - Publicat luni, 23 noiembrie 2009 00:00

Boston Celtics - New York Knicks 107-105 (după prelungiri)

Boston a învins în prelungiri la New York, după un meci în care a alternat momentele foarte bune cu cele în care a ratat din situaţii perfecte.

Paul Pierce şi Al Harrington au dus greul pentru fiecare echipă, timp de 48 de minute. Rasheed Wallace (Boston) a fost avertizat cu un fault tactic în urma unul duel cu adversarul direct, la scorul de 81-86 pentru Knicks.

Cu 5 minute înainte de finalul celui de-al patrulea sfert, Eddy Curry a reacţionat nervos la adresa lui Allen după ce a pierdut posesia şi jucătorul lui Knicks a fost trimis pe bancă de către arbitrii.

În ultimele 22 de secunde ale partidei, spiritele s-au încins pe Madison Square Garden după ce oficialii nu au acordat fault la o piedică pusă de Garnett lui Harrington. Acelaşi Harrington a dus New York-ul în prelungiri, executînd cu succes 2 aruncări libere: 98-98.

Victoria lui Boston s-a consemnat în prelungirile meciului, atunci cînd Pierce şi Garnett au fost cei mai buni oameni de pe teren, ultimul marcînd coşul decisiv.

Jocul oaspeţilor a fost constituit din 2 părţi distincte: procentajul foarte slab al aruncărilor lui Kevin Garnett (3 reuşite / 14 încercări) şi procentajul bun al aruncărilor de 3 puncte realizate de Paul Pierce (6 reuşite / 7 încercări).

"Ştiam că nu am făcut o partidă grozavă şi nici eu nu m-aş fi marcat la ultima aruncare, dacă aş fi fost în locul adversarului", a declarat amuzat Garnett (Boston).

Pentru Knicks, cel mai bun jucător de pe teren a fost Al Harrington, care a marcat 30 de puncte, a recuperat de 9 ori şi a dat 2 pase decisive.

În urma întîlnirii de aseară, ambele echipe au ajuns la cota 10: Boston are 10 victorii, iar Knicks, 10 înfrîngeri, situîndu-se la capete opuse în Conferinţa de Est. Clasamentul este condus în continuare de Orlando Magic, cu 11 victorii În 14 meciuri.

Boston revine pe propria arenă, joi, de la ora 2.30, pentru meciul cu Philadelphia, iar Knicks pleacă la Los Angeles pentru a se confrunta cu deţinătoarea titlului NBA, Lakers, miercuri, de la ora 5.30.