SPORTURI  »  BASCHET  »  DIVIZIA A

Gaz Metan Mediaş s-a impus în faţa clujenilor, în etapa a noua a Diviziei A

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 noiembrie 2010 00:00

Echipa "U" Mobitelco BT Cluj, liderul Diviziei A la baschet masculin, a fost învinsă, sîmbătă, în deplasare, cu scorul de 86-81 (51-43), de Gaz Metan Mediaş, în derbiul etapei a IX-a.

Clujenii au dominat primul sfert al confruntării, reuşind să iasă în avantaj la prima pauză, 24-25. Gazdele şi-au luat revanşa în sfertul secund, iar la pauza mare aveau un avantaj ce părea liniştitor, 51-43. "U" Mobitelco BT a revenit în joc pe finalul sfertului următorul, cînd au preluat conducerea, 62-64 (min. 28). În faza imediat următoare, arbitrii Ciulin-Faur-Dima au anulat un coş de 3 puncte al gazdelor, dictînd fault ofensiv la Howell, moment în care fanii medieşeni au început huiduielile.

După 69-67 la ultima pauză, clujenii au fost dominaţi în ultimele zece minute. Gazdele au fost mult mai pragmatice, cîştigând cu emoţii însă, după o revenire a oaspeţilor, 80-77, când mai era un minut de joc. Spiritele s-au aprins pe banca oaspeţilor, după ce americanul Thomson a fost penalizat cu fault ofensiv, fiind eliminat din joc, cu 22 de secunde rămase din partidă.

Marcatori:
Gaz Metan Mediaş - Mitchell 25 puncte, Nicoară 14, Dumitrescu 13, Howell 11, Velickovici 10, Ivanovici 8, Jucan 2, Drăguşin 2, Calasan 1.
"U" Mobitelco BT Cluj - Dykes 23 puncte, Krstanovici 23, Cuici 10, Thomson 9, Silvăşan 8, Pesici 6, Chetreanu 2.

Tot sîmbătă s-au mai jucat meciurile: BC Mureş-BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc 97-81, BC Timişoara-BCM U Piteşti 60-71 şi CSM Bucureşti-Poli Iaşi 103-73, ultimele două dispute ale serii fiind programate între Energia Rovinari şi SCM CSS Craiova, respectiv CSU Cuadripol Braşov şi CSU Atlassib Sibiu.

Etapa a IX-a va fi închisă cu partidele CS Otopeni-Steaua Turabo Bucureşti (duminică) şi CSM Oradea-CSU Ploieşti (luni).

Marcatori:

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”