SPORTURI  »  BASCHET  »  CSM TÎRGOVIŞTE - ICIM ARAD 54-59

ICIM Arad a dat lovitura la Tîrgovişte şi conduce cu 1-0 în finala campionatului

Articol de - Publicat luni, 29 aprilie 2013 00:00 / Actualizat luni, 29 aprilie 2013 22:56

CSM Tîrgovişte şi ICIM Arad au jucat luni seara, la Tîrgovişte, primul meci al finalei Diviziei A la feminin. Marile rivale, care s-au întîlnit în finală şi acum două sezoane, au terminat sezonul regulat pe primele două poziţii, cîştig de cauză avînd dîmboviţencele.

Înaceste condiţii, Tîrgovişte şi-a cîştigat dreptul de a disputa trei partide pe teren propriu şi numai două în deplasare, finala disputîndu-se după sistemul "cel mai bun din cinci meciuri". Echipa din Tîrgovişte şi-a pierdut însă avantajul aseară.

ICIM a dat lovitura în oraşul de lîngă Turnul Chindiei, cîştigînd primul meci cu 59-54. Încă din primul sfert oaspetele şi-au anunţat intenţiile, terminînd primele zece minute în avantaj, 19-12. Tîrgovişte a dat semne de revenire în sferturile doi şi trei, dar evoluţia gazdelor a fost destul de ştearsă. S-au apropiat la două puncte distanţă, 43-45.

În sfertul patru însă, tot ICIM a avut iniţiativa. A cîştigat cu 14-11, scorul final fiind de 59-54 în favoarea ICIM-ului. Meciul doi se dispută marţi, de la ora 20:00, tot la Tîrgovişte, urmînd ca finalistele să se mute apoi la Arad, pentru jocurile 3 şi, eventual dacă va mai fi cazul, 4, pe 7 şi 8 mai.