SPORTURI  »  BASCHET  »  CUPA ROMÂNIEI - CSU PLOIEŞTI-"U" CLUJ 99-93

Strîns de tot

Articol de GSP - Publicat joi, 09 octombrie 2008 00:00

Scorul de aseară dă prima şansă Clujului în returul de la finele lunii

Meciul care ar fi trebuit să fie finala Cupei s-a mutat în turul 1. Ploieştiul şi Clujul, favorite la cîştigarea trofeului, s-au întîlnit aseară într-un meci fierbinte. :O

A fost campioana, Ploieştiul, care şi-a calibrat prima tirul. Griffith a spart apărarea Clujului, iar Burlacu, decisiv ieri, şi-a dovedit precizia, pentru un 4-2 în startul jo­cului. Dar “U” rămîne aceeaşi nucă tare. Cuici, Gibson şi Majstrovich au ieşit la rampă, obţinînd un scor strîns la capătul sfertului 1, 26-25. Cu Cepulis în mare formă, CSU a apăsat acceleraţia şi a reuşit o u­şoa­ră desprindere în sfertul se­cund, 53-47 la mijlocul jocului. “U” n-a ce­dat, 53-53 după un coş de 3 puncte reuşit de Cuici. În ecuaţie a apărut însă Mike Jones, noua achiziţie a Ploieştiului. În final, revenirea în forţă a oaspeţilor n-a modificat totuşi deznodămîntul: 99-93 pen­tru campioană, dar ca­li­ficarea se joacă la Cluj, pe 29 octombrie. ;)