SPORTURI  »  BASCHET  »  FINALA CAMPIONATULUI NAŢIONAL “U” - PLOIEŞTI 77-68

TITLUL e mai aproape!

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 mai 2008 00:00

“U” Cluj s-a impus în meciul 3 şi conduce cu 2-1 în finala campionatului cu CSU Ploieşti.

3.500 de fani în tribună, 1-1 după primele două meciuri ale finalei. Două coordonate, o singură con­cluzie: avantaj “U”. Dar Plo­ieş­tiul, mereu campioană în ultimii ani, s-a ţinut ca scaiul. Clujul a con­dus, însă avantajul său a rămas fragil, iar spre finalul primei reprize, oaspeţii au preluat conducerea, 12-14. A fost doar începutul, într-o fi­na­lă de infarct!

CUICI SALVATOR

La prima pauză, tot Ploieştiul, cu Eliott, Căruţaşu şi Szijarto în prim-plan, a avut avantaj, 20-19, însă “U” a luat un start formidabil în repriza a doua: 21-20, apoi 24-20, iar sala s-a cutremurat. Dar “mons­trul” CSU Ploieşti s-a trezit. Griffith a făcut 27-26, după un forcing al Ploieştiului, Cuici şi Buckman au ratat de la 3 puncte şi se părea că avan­tajul campioanei va creşte. Dar acelaşi Cuici s-a bătut for­mi­da­bil şi-a reuşit să întoarcă scorul, 30-29 cu un minut şi 20 de secunde înainte de pauza mare, care a venit cu 31-30 pentru “U”.

REVENIRE INCREDIBILĂ

Campioana a plecat formidabil în sfertul trei, cu Cepulis în rol de dinamită. După 5 minute, Ploieştiul a pus 7 puncte distanţă faţă de “U”, 35-42, profitînd de imprecizia clu­jenilor. Silvăşan a marcat din afara semicercului, dar n-a oprit elanul oaspeţilor, cu Blidaru şi Cepulis imbatabili: 39-48, apoi 51-41. Seals, care l-a ridiculizat pe Szijarto, şi Lăpuşte i-au făcut pe clujeni să creadă din nou, apropiind pe “U” la 4 puncte! Apoi, Seals a fă­cut spec­tacol, reuşind, de unu sin­gur, să readucă pe “U” în avantaj, 57-56 în sfertul 3, după 10 puncte marcate consecutiv! S-a făcut 62-58, iar antrenorul Arnautovici a cerut time-out. Degeaba! Clujul de­pă­şise tracul şi s-a dovedit de ne­oprit. E 2-1, următorul meci e mîine, tot la Cluj, dar titlul, care se joacă în sistemul “cel mai bun din 7”, nu e adjudecat!

“Diferenţa a făcut-o apărarea. Sîntem o echipă solidă, vom cîştiga şi meciul 4”