SPORTURI  »  BOX  »  LUCIAN BUTE - JEAN PAUL MENDY, 9 IULIE - BUCUREŞTI

EXCLUSIV RADIO GSP » Lucian Bute: "Am nevoie ca toată România să fie alături de mine pentru a rămîne CAMPION MONDIAL!"

Articol de - Publicat miercuri, 15 iunie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 15 iunie 2011 17:53

Lucian Bute a intervenit în direct la Radio GSP, timp de zece minute, unde a vorbit în exclusivitate despre meciul în care îşi va apăra centura de campion mondial IBF în faţa francezului Jean Paul Mendy. Din Canada, acolo unde se pregăteşte pentru această întîlnire, Bute a transmis un mesaj tuturor românilor pe care-i aşteaptă în număr cît mai mare la Romexpo la meciul de pe 9 iulie.

"Abia am terminat primul antrenament al zilei, mă antrenez de la ora 6 pînă la ora 9, apoi de la ora 15 la ora 17. Am două antrenamente pe zi. Am multe antrenamente pe săptămînă, doar duminica am zi liberă, atunci cînd încerc să mă odihnesc. Eu mă bucur din tot sufletul şi sînt onorat să boxex în România, este visul meu. Mi-am dorit enorm încă din 2007 să-mi apăr această centură în faţa românilor. Mă simt foarte bine, va fi o presiune suplimentară pe umerii mei, sper să fiu în cea mai bună formă la ora meciului. Eu sînt profesionist, ştiu ce am de făcut, iar cînd ştiu că sînt pregătit, nu are de ce să-mi fie teamă.

O să fie un meci greu pentru că Mendy nu are nici o înfrîngere, va fi un meci spectaculos. A spus că vine să-mi ia centura şi nu doar să-şi ia bursa şi să se plimbe. Va fi un meci spectaculos, şi sper că pe 9 iulie toată România să fie alături de mine pentru că am nevoie de acest suport din partea lor.

Vreau să le mulţumesc tuturor românilor care sînt alături de mine şi m-au urmărit. Voi face un meci mare în urma căruia îmi voi păstra centura şi voi rămîne campion mondial. Cînd vin în România, nu e chiar o vacanţă pentru mine, pentru că trebuie să vizitez pe toată lumea. E obositor, dar în acelaşi timp îmi încarc bateriile şi mă întorc în Canada cu mare încredere. Cel mai important este că sînt sănătos şi aştept să vin acasă. Vineri, pe 24 iunie voi veni la Bucureşti pentru că am nevoie să mă acomodez cu fusul orar, temperatura şi toate lucrurile care contează foarte mult în această perioadă. Vă asigur că la meciul meu de la Bucureşti, o să fie foarte, foarte, foarte mulţi canadieni. Toată lumea aşteaptă acest meci cumult interes şi sînt sigur că vor fi surprinşi de numărul mare al canadienilor prezenţi în sală.

Mai trebuie să o conving pe mama să vină la meci, în rest toată familia mea va fi prezentă. Mama nu s-a uitat la nici un meci de-al meu de cînd am început boxul. Sper din totul sufletul să fie la Bucureşti pentru a fi alături de mine! Mendy este un jucător cu un stil foarte murdar, îi urmăresc meciurile şi sper să nu am nici un fel de problemă la meciul de pe 9 iulie de la Romexpo!", a precizat Lucian Bute în EXCLUSIVITATE la Radio GSP.

Citește și:
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
Superliga
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
Special
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
Mircea Lucescu a fost din nou internat de urgență » Toate detaliile
Nationala
Mircea Lucescu a fost din nou internat de urgență » Toate detaliile
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Stiri extrasport
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Profit.ro
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (10)
hofer
hofer  •  16 Iunie 2011, 22:27

donking pune numele adevarat ca sa stim cine esti! Carcotasule.

hofer
hofer  •  16 Iunie 2011, 22:26

Din cauza Romanilor ca DONKING (TRADATORI; UNELTITORI; VANZATORI DE TARA; etc) au murit multi EROI ai Romaniei (Decebal, Mihai Viteazu, Vlad Tepes etc)

hofer
hofer  •  16 Iunie 2011, 21:58

Vom fi alaturi de tine Lucian! Canadieni te iubesc dar si noi Romani te iubim si vom fi alaturi de tine si la bine si la rau. Luciane!, tu iesti EROUL nostru, santem mandri de tine. Viel glück

Vezi toate comentariile (10)
Comentează