SPORTURI  »  CICLISM  »  DECIZIE

Lance Armstrong va concura pentru ultima dată în Turul Franţei

Articol de GSP - Publicat marti, 29 iunie 2010 00:00

Lance Armstrong va da anul acesta ultima bătălie în Turul Franţei. Americanul în vîrstă de 38 de ani şi-a anunţat intenţiile pe reteaua de micro-blogging twitter

"Acesta va fi ultimul meu Tur al Franţei. A fost o perioadă incredibilă. Abia aştept ultimele trei săptămîni", a explicat Armstrong. Rutierul va parcurge Turul Franţei alături de echipa RadioShack şi va încerca să obţină cel de-al optulea tricou galben din carieră.

Lance Armstrong s-a impus în cea mai importantă competiţie de ciclism din lume între 1999 şi 2005, după ce a învins cancerul testicular. În 2008, rutierul american s-a întors pe şosea alături de Astana şi a terminat pe ultimul loc al podiumului, după ce şi-a ajutat coechipierul, pe spaniolul Alberto Contador, să obţină victoria în clasamentul general.

Sezonul lui Armstrong a fost perturbat de un virus stomacal, care l-a făcut să rateze prezenţa în cursa Milano-San Remo, din martie, dar şi de o căzătură în Turul Californiei, în 20 mai. În aceeaşi zi, Armstrong a trebuit să răspunde acuzaţiile de dopaj ale fostul său coechipier de la US Postal, Floyd Landis, pe care le-a respins. Armstrong a terminat pe locul trei în Turul Luxemburgului, din iunie, dar şi pe locul doi în cel al Elveţiei. Ediţia din acest an al Turul Franţei va începe, sîmbătă, cu un prolog la Rotterdam (Olanda).

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga