SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE NATIONALE DE GIMNASTICA

Ana Porgras, campioană naţională la individual compus

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 septembrie 2009 00:00

Ana Porgras (LPS Galaţi) a cucerit titlul naţional la individual compus, totalizând 587, 525 de puncte, sâmbătă, în ziua a doua a Campionatelor Naţionale de gimnastică ale României care se desfăşoară la Buzău.

Podiumul a fost completat de Diana Chelaru (LPS Oneşti), cu 56, 700 puncte şi de Ana Maria Tămârjan (Petrolul Ploieşti) – 56, 300 puncte.

În concursul din Sala Sporturilor din Buzău a fost prezentă şi buzoianca Gabriela Drăgoi care, încă nerefăcută după o accidentare, a concurat la bârnî şi la paralele.

Organizatorii au anunţat că premiile pentru primele trei clasate au fost suplimentate cu 40 de milioane de lei, bani oferiţi de un pensionar din Cluj, Nicolae Constantin (88 ani), care s-a recomandat un mare iubitor de gimnastică!

Duminică, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de la Buzău au loc finalele pe aparate.