SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE EUROPENE

Între primele zece » Laura Jurcă s-a clasat pe 7, iar Diana Bulimar pe 10 la individual compus la Campionatele Europene

Articol de - Publicat sambata, 18 aprilie 2015 00:00

Pe podiumul de la Montpellier au urcat elvețianca Giulia Steingruber, rusoaica Maria Karenkova și  britanica Elissa Downie.

Concursul gimnastelor complete de la Campionatele Europene a dat o cîștigătoare-surpriză, dintr-o țară care contează de foarte puțină vreme în lupta pentru medaliile europene. Giulia Steingruber a adus ieri prima medalie de aur la individual compus pentru Elveția. Specialistă la sărituri, ea a adunat 57,873 puncte.

Româncele nu au fost nici o clipă în lupta pentru medalii, chiar dacă după două aparate, debutanta Laura Jurcă se afla pe trei. Însă evoluțiile sale ulterioare au coborît-o pînă pe șase. Gimnasta în vîrstă de 15 ani a obținut 13,733 la sol, 14,766 la sărituri, 12,866 la paralele și a încheiat concursul cu 13,500 la bîrnă.

Experimentata Diana Bulimar, care deja avea în palmares patru medalii europene, s-a luptat cu multe lucruri în concursul de ieri. A fost prima sa întrecere importantă după accidentarea suferită anul trecut, în vară, la genunchiul stîng. Au urmat o operație și multe ore de recuperare.

Încrederea i-a fost zdruncinată și chiar dacă mai trecuse prin emoțiile concursurilor cu miză, orice cicatrice contează, mai ales într-un sport ca gimnastica. Nu a fost cum și-ar fi dorit, dar atunci cînd s-a tras linie, gimnasta în vîrstă de 19 ani a fost pe zece.

Didi a fost notată cu 13,766 la sărituri, cu 13,533 la paralele, 13,666 la bîrnă și cu 13,666 la sol, avînd un total de 54,631. Pentru Laura și Diana, Europenele de la Montpellier s-au încheiat, iar pentru România emoțiile se întorc abia duminică, atunci cînd Andreea Munteanu evoluează în finalele de la bîrnă și sol, iar Marius Berbecar și Andrei Muntean la paralele.