SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL UNDER 21

Al doilea meci din grupa B de la Mondialul brazilian » Victorie cu Qatar

Articol de - Publicat joi, 23 iulie 2015 00:19

România a învins miercuri seara cu 32-31 formaţia asiatică, în al doilea meci din grupa B de la Mondialul brazilian. În primul meci, "tricolorii" terminaseră la egalitate, 26-26 cu Portugalia

Egal cu Portugalia, victorie cu Qatar. Şi formaţia asiatică nu e una de umplutură. Condusă de pe bancă de spaniolul Valero Rivera, cel care a dus naţionala de seniori a Qatarului pînă pe locul 2 în lume (!), formaţia U21 asiatică a învins Spania, în primul meci din Brazilia, 27-26.

Aseară, "tricolorii" au avut şi ei mari emoţii în obţinerea victoriei. Puteau chiar să şi piardă fiind conduşi cu două minute înainte de final, 29-28. După 16-16 la pauză, pe final ambele echipe s-au aflat la conducere. A fost 26-24 pentru România, apoi 27-26, 27-28 şi 28-29. Dan Racoţea, cel care marcase golul egalării din 7 metri, şi în partida cu Portugalia, a înscris şi acum ultimul gol al României, de aceast dată cel al victoriei.

Joi noaptea, de la ora 0:30, ora României, echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă va juca al treilea meci din grupă, de această dată
cu Serbia, echipa care la prima vedere ar fi cel mai dificil adversar.
Din grupa B mai fac parte Angola şi Spania.