SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

CALCULE Cine-i oponentul din sferturi? CSM Bucureşti poate să îşi aleagă singură adversara din sferturile Ligii

Aurelia Brădeanu și coechipierele ei ar putea da iar peste Vardar, echipă pe care au întâlnit-o de trei ori sezonul trecut // FOTO Cristi Preda

Articol de - Publicat marti, 07 martie 2017 00:00

Campioana României poate să-și aleagă adversarul în ultima etapă, având șansa ca meciul să se joace la o zi după ce situația în cealaltă grupă va fi deja stabilită.

Cu o etapă înainte de finalul meciurilor din grupele principale ale Ligii Campionilor, se cunosc toate cele 8 formații calificate în "sferturi", dar nu și cine cu cine va juca în partidele eliminatorii pentru calificarea în Final Four.

Un singur meci din "sferturi" e bătut în cuie, și anume partida dintre liderul grupei a doua, Gyor, cu locul 4 din prima grupă, Metz!

Toate lucrurile s-au complicat după rezultatele din penultima etapă, în prima grupă. Astfel, liderul Vardar Skopje a pierdut la 14 goluri diferență în Franța, 28-42 cu Metz(!), iar a doua clasată în acel moment, FTC Budapesta, a reușit doar un rezultat de egalitate în Germania, cu Thuringer, 29-29.

CSM își face calcule

Totul se va decide în ultima etapă în două meciuri. Cel mai important, cel dintre FTC și Buducnost. Maghiarele au nevoie de victorie cu echipa Cristinei Neagu pentru a fi sigure de primul loc. Vardar Skopje, care va juca după, așteaptă și apoi va stabili ce e de făcut în meciul cu Thuringer, campioana Germaniei jucând doar pentru palmares.

Tot sâmbătă, 11 martie, se va disputa și partida dintre Krim și Midtjylland. Danezele pot ajunge provizoriu pe locul 3 dacă vor învinge în Slovenia.

Dacă vor dori să termine pe 3, campioanele Europei vor trebui și ele să scoată, duminică, un rezultat de egalitate, cel puțin, în deplasarea de la Esbjerg. Dacă Midtjylland nu va învinge însă, CSM nu va mai avea ce să aleagă, urmând clar să termine pe locul 3 în grupă.

Oricare dintre FTC, Buducnost, Vardar

În momentul de față, conform calculelor matematice, oricare dintre FTC Budapesta, Vardar Skopje și Buducnost ar putea termina pe locul 2 în prima grupă, urmând astfel să întâlnească pe CSM!

Cu Vardar și Buducnost bucureștencele au jucat sezonul trecut. Pe macedonence le-au învins în Final Four-ul de la Budapesta în drumul spre câștigarea trofeului. Cu Ferencvaros Budapesta ar fi o premieră!

6. Astrahanocika 9 1 0 8 209-302 2

*primele patru echipe se califică în "sferturi"
Ultima etapă, 11 martie: Astrahanocika-Metz (ora 15:00), FTC-Buducnost (ora 16:00), Vardar-Thuringer (18:30)

6. Esbjerg 9 2 0 7 231-270 4

* primele patru echipe se califică în "sferturi"
Ultima etapă: Krim-Midtjylland (11 martie, 18:00), Esbjerg-CSM (12 martie, 16:00), Larvik-Gyor (12 martie, 18:00)

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”