SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF

Calificare cu emoții » CSM București este în turul trei al Cupei EHF!

Articol de - Publicat sambata, 17 octombrie 2015 21:50

Vicecampioana României, CSM București s-a calificat aseară în turul al treilea al Cupei EHF, la masculin, chiar dacă a pierdut partida retur disputată în Austria, cu Bregenz Handball, 23-22.

În tur, CSM București cîștigase jocul tur cu 28-24 și cu scorul general de 50-47, accede în turul al treilea. Bucureștenii au trăit periculos, îndeosebi în prima repriză cînd austriecii s-au distanțat pe tabelă la patru goluri.

A fost 6-2 (minutul 11), 9-5 (21), 10-6 (23) sau 11-7 (25). La pauză CSM era însă calificată, Bregenz conducînd doar cu 12-9.
În partea a doua elevii lui Zvonko Sundovski au jucat însă mai exact și s-au apropiat de la 15-11 la 15-14. Simovici, Negru și Humet au marcat goluri foarte importante, iar Bregenz nu a mai putut să se distanțeze la mai mult de două goluri. S-a terminat 23-22 pentru gazde, dar cu hora bucuriei românilor la centrul terenului.

Au marcat pentru CSM: Vali Negru 7, Simovici 6 goluri, Stamate 3, Humet 2, Șomlea 1, Milosevici 1, Novanc 1, Pătru 1.

Dinamo e și ea calificată în turul 3, cele două echipe românești fiind la un pas de calificarea în grupe. Ele își vor afla însă adversarele marți, în urma tragerii la sorți de la Viena.

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!