SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF / CORONA BRAŞOV - IUVENTA MIHALOVCE 34-27

Calificare la pas » Corona Braşov, victorie fără emoţii în faţa campioanei Slovaciei: 34-27

Articol de - Publicat luni, 24 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 23 noiembrie 2014 22:53

Corona Braşov nu a avut emoţii în faţa campioanei Slovaciei, tăind elanul adversarelor încă din primele 10 minute.

Corona Braşov cîştigase partida tur, de la Mihalovce, 31-28, dar se temea încă pentru obţinerea calificării. Debutul furibund pentru Brădeanu şi compania a pus însă capăt emoţiilor, din start. Braşovul s-a dus repede la 7-2 în minutul 11 şi apoi la 13-6 în minutul 19. La pauză a fost 18-12 pentru gazde, care au păstrat tempoul ridicat şi în partea a doua.

La 23-13, după 6 minute trecute din repriza secundă, Iuventa a reuşit să marcheze de cinci ori consecutiv, dar cei 1.500 de spectatori nu au simţit nici urmă de emoţii. Antrenorul Bogdan Burcea a rulat tot lotul, iar la final, "albastrele" au sărbătorit victoria la 7 lungimi: 34- 27.

"Ne aşteptam la un meci mai greu, să ne pună mai multe probleme, dar noi ne-am făcut meciul mai uşor cu startul tare. Au fost oscilaţii în joc, urcuşuri şi coborîşuri, dar pe undeva fetele sînt de înţeles, e final de sezon", a declarat antrenorul Bogdan Burcea. "Ne bucurăm pentru victorie şi pentru calificare.

Aşteptăm acum, marţi, tragerea la sorţi şi un adversar de care să putem trece, fie că e puternic sau mai puţin", a declarat interul Cristina Zamfir. "E bine că am încheiat sezonul cu o victorie. E important că ne-am mulţumit suporterii şi-i aşteptăm să fie alături de noi şi anul viitor", a declarat şi Oana Bondar.

Corona Braşov îşi va afla marţi, la Viena, adversarul din turul 4. Vicecampioana României va fi în urna capilor de serie.