SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL / ROMÂNIA-GERMANIA 25-34 (15-15)

Colaps!

Articol de - Publicat vineri, 17 octombrie 2008 00:00

România nu se regăseşte după eşecul de la Olimpiadă şi a pierdut al treilea meci consecutiv la GF World Cup

"Naţionala" României a terminat în genunchi Cupa Mondială din Danemarca. Prima competiţie a noului selecţioner Radu Voina, succesorul lui Gheorghe Tadici, a fost una dezastruoasă, "tricolorele" pierzînd la scor toate cele trei partide susţinute la Aarhus: 23-30 cu Norvegia, 24-29 cu Suedia şi 25-34 cu Germania.

Contra nemţoaicelor, România a reuşit ieri cea mai bună repriză de la GF World Cup. Germania a condus ostilităţile încă din prima repriză, dar româncele şi-au revenit impulsionate de paradele Luminiţei Dinu şi de jocul exact al lui Elisei şi Manea. Reprezentativa Mannschaft conducea cu 14-10 în minutul 24, dar "tricolorele" au egalat şi la vestiare s-a intrat pe picior de egalitate: 15-15. Şi debutul celei de-a doua reprize a fost bun pentru jucătoarele noastre, care au preluat chiar conducerea şi se părea că se va ieşi din pasa neagră în care s-a intrat. Evoluţia mulţumitoare s-a oprit brusc după minutul 40. Greşelile au abundat în jocul româncelor şi de la 20-20 (minutul 41) s-a ajuns la 21-30 (minutul 52)! :O

Căzute psihic, fără dorinţa de a mai lupta, "tricolorele" au suferit una dintre cele mai drastice înfrîngeri din ultimii ani, 25-34. Jocul României e de nerecunoscut şi pînă la Campionatul European din Macedonia nu mai sînt decît 46 de zile!

România 25
Elisei 9, Manea 4, Balint 4, Amariei 2, Lecuşanu 2, Cioarec 1, Brădeanu 1, Meiroşu 1, Geiger 1. Antrenor: Radu Voina

Germania 34
Jurack 9, Krause 7, Althaus 4, Neukamp 3, Walczik 3, A. Muller 2, Loerper 2, Worz 1, Hering 1, Melbeck 1, Steinbach 1. Antrenor: Armin Emrich

România 25

Germania 34

Interviu EXCLUSIV cu ucraineanca din naționala României în ziua meciului de la EURO: „Fiți puternici și curajoși!” + Povestea zguduitoare din războiul cu rușii: „N-am apucat să mai vorbesc cu tata înainte să moară. Era căzut psihic”
Nationala
România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024