SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL EURO 2014

Corespondenţă din Debrecen » Danemarca a învins Ungaria, 23-20, şi România nu mai are şanse la semifinale!

Articol de - Publicat luni, 15 decembrie 2014 00:00 / Actualizat luni, 15 decembrie 2014 23:29

Victoria cu Polonia, de miercuri, ne poate aduce cel mult locul 3 în grupă, dar putem termina şi pe 5, în funcţie de celelalte rezultate.

România a ieşit din calculele pentru semifinale după ce Danemarca a învins luni seară cu 23-20 echipa ţării gazdă, Ungaria. Rezultatul de egalitate era singurul care ţinea în joc naţionala "tricoloră". În aceste condiţii, cum Danemarca şi Spania vor juca meci direct miercuri, una dintre ele va depăşi cu siguranţă România, chiar dacă Neagu şi compania înving Polonia.

Victoria României în ultimul joc, poate trimite însă echipa noastră pe locul 3 în grupă, în condiţiile în care Norvegia bate Ungaria, iar Danemarca bate sau face egal cu Spania. Dacă Spania învinge însă Danemarca, iar Ungaria face cel puţin un egal cu Norvegia, atunci România termină pe locul 5 grupa principală.

Dezavantajul "tricolorelor" e că miercuri vor juca primul meci în faţa unei echipe care nu poate să cedeze locul 6. În plus, Norvegia nu mai poate pierde primul loc, iar meciul cu Ungaria e pur unul de palmares. Mai mult ca sigur, Thorir Hergeirsson va trimite în teren rezervele, pentru a-şi odihni prima echipă pentru semifinale.