SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM CONSTANȚA - FUCHSE BERLIN

VIDEO + FOTO CSM Constanța, eșec în fața colosului Fuchse Berlin » Situația în grupa din EHF European League

Cele mai spectaculoase imagini din CSM Constanța - Fuchse Berlin / FOTO: Facebook @csmconstantahandbal

Articol de - Publicat marti, 13 februarie 2024 21:33 / Actualizat marti, 13 februarie 2024 23:37

CSM Constanța a fost învinsă de Fuchse Berlin, scor 29-32, în prima rundă a grupei 4 din EHF European League.

Cu 40 de minute înainte de startul mult așteptatei partide, sala din Constanța era plină. Toată lumea, dichisită, nerăbdătoare, își dorea un meci de gală între CSM și Fuchse Berlin, echipa deținătoare a trofeului EHF European League.

Dinamo, învinsă de Sporting la debutul în grupa principală din European League » Calculele calificării se complică!
EHF EUROPEAN LEAGUE

Team-ul care îl are în componență pe Mathias Gidsel, golgheter al recent încheiatului Campionat European, dar și alte nume grele ale handbalului actual. Vedeta daneză nu a apărut însă pe parchet de la început. Și nici mai târziu.

„Jucăm împotriva celor mai tari jucători din lume. Le-am spus băieților: ce presiune mai avem noi, când jucăm împotriva celor de la Berlin? Efectiv jucăm într-o grupă de Liga Campionilor!", spunea antrenorul George Buricea pentru GSP înaintea partidei.

CSM Constanța a pornit mai greu contra lui Fuchse Berlin

Un pic de apăsare s-a văzut însă în startul meciului, când Fuchse s-a distanțat la 3-1 și a mai ratat două-trei oportunități. CSM s-a repliat însă bine, fără să-și lase adversara să zboare prea departe, a egalat, apoi a trecut în față după primul sfert de oră.

Schema de generic a înfruntării l-a avut la finalizare pe Ravnic, o superbă aeriană din extrema stânga în minutul 16. Tot el a dus-o pe Constanța la două goluri avans la atacul următor, transformând o aruncare de la 7 metri, după un fault la pivotul Mourino.

Fazele curg rapid, CSM pasează iute și precis pe niște trasee exersate, iar după ce Komogorov înscrie și el primul său gol, încrucișare și apariție surprinzătoare, vine încă o acțiune finalizată de Mourino de pe semicerc.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din CSM Constanța - Fuchse Berlin

CSM Constanța - Fuchse Berlin / FOTO: Facebook @csmconstantahandbal
+13 FOTO

Era 10-7 pentru gazde, cea mai mare diferență în favoarea echipei antrenate de George Buricea, cel care a pregătit meciul cu meticulozitate, arătând că și-a studiat cu atenție adversarul.

Intrarea lui Căbuț a adus un plus de fantezie individuală și de asumare a unor finalizări spectaculoase, dar Constanța nu a gestionat bine ultimele două minute ale reprizei întâi și Fuchse egalează la 14. Din fericire pentru CSM, Aliokhin găsește calea spre gol și intrarea la vestiare se face cu avantaj pe tabelă.

8 mingidin 36 de aruncări a salvat Dani Vasile, 22,22% eficiență

Partea a doua îi aduce în cercul de lumină pe tunarii Komogorov și Aliokhin, care străpung pe rând poarta lui Milosavljev.

Scorul oscilează însă de la plus 3 Constanța (min. 38) la minus 2 zece minute mai târziu, Dani Vasile vine și el cu două intervenții fantastice și iar trece CSM în față. Suspansul și incertitudinea se păstrează încă o bucată de meci, însă atunci când se apropie finalul, Fuchse accelerează. Și nu iartă.

Eficiență seacă, fără tremur, 3 goluri sunt multe de recuperat, luciditatea dispare exact în momentele care contează, iar echipa germană se impune cu 32-29 pentru că a jucat eficient când a trebuit. Iar Gidsel nu a intrat nici măcar 5 secunde.

Marcatori pentru CSM: Komogorov 7, Ravnic 7, Aliokhin 4, Căbuț 3, Mourino 2, Nistor 1, Drăgan 2, Nikolic 2, Andrei 1

Săptămâna viitoare urmează derby-ul tricolor al grupei, Dinamo-CSM, pe 20 februarie. Rivalitatea din Liga Zimbrilor devine europeană.

CSM Constanța, în grupă cu Dinamo

CSM Constanța a câștigat grupa H preliminară din European League, peste Sporting, Tatabanya și Chrobry Glogow. A intrat în faza următoare cu două puncte. Aici va mai juca 4 meciuri, câte două cu Dinamo și două cu Fuchse Berlin.

La finalul grupei principale, prima clasată se califică direct în sferturile de finală. Ocupantele locurilor 2 și 3 merg în play-off-ul pentru sferturi.

FINAL. CSM Constanța - Fuchse Berlin 29-32

CSM Constanța a fost învinsă de Fuchse Berlin, scor 29-32.
min. 59: Buricea are o criză de nervi, exasperat de deciziile arbitrilor. 29-32
min. 56: Fuchse Berlin se apără mai agresiv și pare să aibă rezerve de energie superioare. 27-30
min. 50: Dan Vasile are două intervenții formidabile! Komogorov aruncă direct în vinclu. Finalul este incendiar! 26-25
min. 46: Ravnic transformă o aruncare de la 7 metri. 23-23
min. 45: Câteva decizii ciudate ale arbitrilor și multe greșeli tehnice întorc soarta meciului. Time-out cerut de Buricea. 22-23
min. 35: Dan Vasile apără, Nikolic înscrie pe contraatac. 19-16
min. 33: Komogorov începe bine și repriza secundă. 17-15
A început repriza secundă!

min. 30: Aliokhin înscrie la ultima acțiune a primei reprize. CSM Constanța intră în avantaj la vestiare, scor 15-14.
min. 25: Călin Căbuț păcălește doi adversari și aruncă imparabil. 13-10
min. 18: Ravnic înscrie de la 7 metri. 8-6
min. 16: „Aeriană” superbă finalizată de Ravnic. 7-6
min. 15: Aliokhin depășește un adversar și înscrie printre picioarele portarului. 6-5
min. 12: Komogorov aruncă direct în vinclu. 4-4
min. 10: Komogorov ia o acțiune pe cont propriu și înscrie dintr-un unghi închis. 2-3
min. 9: Început ezitant pentru CSM Constanța. Elevii lui Buricea nu găsesc soluții în ofensivă. 1-3

A început meciul!

Clasamentul din grupa 4 de EHF European League:

CSM Constanța - Fuchse Berlin, duel după 10 ani

Constănțenii au mai jucat împotriva celor de la Fuchse Berlin, în urmă cu un deceniu, pe vremea fostei mari campioane HCM Constanța. Echipa din care făcea parte și actualul antrenor George Buricea i-a întâlnit pe germani de trei ori în ediția 2023/2024 a Cupei EHF, de fiecare dată fiind scoruri strânse.

Primele două dispute, în faza grupelor, egal la Constanța, 31-31, și înfrângere la Berlin, 26-28. Apoi, în finala mică a competiției, Fuchse s-a impus la limită, 29-28, Final Four-ul având loc chiar în capitala Germaniei.

Cu casa închisă la Constanța

Fanii constănțeni vor lua cu asalt Sala Sporturilor, așa cum au făcut-o și la meciurile anterioare, când mulți au rămas pe afară din cauza capacității mici a arenei.

„La un moment dat, nu prea mai era un așa mare interes pentru handbal și sala ajunsese un pic cam goală. Faptul că am reușit să readucem suporterii constănțeni în tribune mi se pare cel mai mare câștig din ultima perioadă”, a spus antrenorul George Buricea.

Soluție de avarie » Campionatul European din 2026 la handbal feminin ar putea fi organizat în cinci țări
CAMPIONATUL EUROPEAN 2026
Adrian Vasile, după ce a adus-o pe CSM București la un pas de „sferturile” Ligii Campionilor: „Superiori din toate punctele”