SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

FOTO FABULOS! Prima finalistă a CM de handbal feminin, decisă după consultarea arbitrajului video » Gol în ultima secundă

Articol de - Publicat vineri, 15 decembrie 2023 20:38 / Actualizat sambata, 16 decembrie 2023 00:03

Norvegia a învins-o pe Danemarca, scor 29-28, și s-a calificat în finala Campionatului Mondial de handbal feminin. Golul decisiv a fost înscris de Henny Reistad, în ultima secundă a reprizelor de prelungire. A fost nevoie de consultarea VAR pentru a confirma reușita.

Danemarca n-a rupt gura târgului până în faza semifinalelor. S-a chinuit cu Serbia, a pierdut contra Japoniei și a strălucit într-un singur meci, victoria 39-23 cu România.

Portărița lui CSM București, MVP în semifinala CM de handbal feminin » Franța s-a distrat cu Suedia și e pregătită pentru o finală de vis!
CM feminin

Împinse de la spate de cei 11.000 de suporteri prezenți în sala din Herning, danezele au preluat conducerea din primul minut al semifinalei cu Norvegia și au păstrat avantajul până în minutul 59.

Danemarca - Norvegia, semifinală de vis la Campionatul Mondial de handbal feminin

Prima repriză a fost marcată de intervențiile formidabile ale portăriței Althea Reinhardt, desemnată și MVP al meciului. Danemarca a intrat la cabine cu un avantaj important, scor 14-9.

Campioana en-titre a turat motoarele la reluare. Thorir Hergeirsson a făcut ajustările necesare în defensivă, gazdele n-au mai avut aceeași energie, iar finalul a fost unul palpitant.

Norvegia a condus o singură dată în timpul regulamentar, chiar în ultimul minut! Danemarca a egalat dintr-o aruncare de la 7 metri, când cronometrul se blocase la 4 secunde.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din semifinala Danemarca - Norvegia

+7 FOTO

Echilibrul a persistat și în prima repriză adițională, o prudență firească ținând cont de miză. Finalista a fost decisă după un scenariu de film.

Henny Reistad, cea mai bună marcatoare a partidei, cu 15 goluri, a aruncat în ultima secundă. Mingea a scuturat plasa, dar danezii au cerut consultarea VAR. Reluările video au confirmat că reușita a fost regulamentară, iar Norvegia va lupta pentru apărarea titlului mondial cucerit în urmă cu doi ani.

FINAL. Danemarca - Norvegia 28-29

• Norvegia înscrie în ultima secundă, prin aruncarea lui Reistad. Danemarce cere ca faza să fie revăzută la VAR! Reușita e validată.
  • min. 70: După două minute în care meciul a fost oprit din cauza unor probleme cu tabela, Danemarca scoate un 7 metri. Jorgensen transformă și de această dată.
  • min. 69: Ce moral are Jorgensen! Transformă un 7 metri, la scorul de 27-26 pentru Norvegia. Egalează cu 2 minute rămase din repriză.
  • Egalitate și după prima repriză de prelungiri, 25-25.
  • Au început prelungirile. Danemarca atacă în superioritate numerică.
  • min. 60: Cu 4 secunde rămase, Danemarca obține un 7 metri. Egalează și împinge semifinala în prelungiri!
  • min. 60: Norvegia a preluat conducerea pentru prima dată în semifinală!
  • min. 58: Herrem scapă pe contraatac. Obține un 7 metri și o eliminare de două minute. Reistad transformă și egalează, scor 22-22!
  • min. 48: Reistad transformă un 7 metri, ajunge la 7 goluri din 8 aruncări, și încinge semifinala. Danemarca mai are un singur gol avans, 18-17.
  • min. 34: Danemarca nu mai are luciditate în ofensivă, dar e salvată de Reinhardt!
  • Repriza secundă a început la ora 19:22!
  • S-a terminat prima repriză! Danemarca are un avantaj surprinzător, 14-9.
  • min. 28: Mork ține Norvegia în viață cu un gol de la 7 metri.
  • min. 25: Reinhardt continuă să facă minuni în poarta Danemarcei.
  • min. 18: Norvegia ratează din toate pozițiile: un 7 metri trimis în bară și o tentativă a lui Oftedal, din propria jumătate, pe lângă poarta goală.
  • min. 7: Danemarca a început perfect semifinala. Heindahl e de neoprit, 5 goluri marcate. Hergeirsson, selecționerul Norvegiei, cere deja time-out.

Dacă va ridica trofeul, Norvegia se va detașa în fruntea ierarhiei all-time. Nordicele au 4 titluri mondiale, la fel ca Rusia. Franța a cucerit medaliile de aur în două rânduri, în 2017 și 2003.

Danemarca are un trofeu mondial, în timp ce Suedia nu a jucat niciodată o finală!

VIDEO. Cum s-a calificat Danemarca în semifinale: rezumatul „sfertului” cu Muntenegru

Suedezele, șocate de ce au găsit odată cu mutarea în Danemarca, pentru fazele finale ale CM de handbal feminin
CM feminin
Cristina Neagu, cariera în cifre la echipa națională » Care este meciul istoric al României în care a rupt plasa la Mondial